Ако се разпадне ЕС, следва война. Това подчерта президентът Росен Плевнелиев по време на дискусия с ученици и студенти на тема: „България и Германия – партньори в Европа“ в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. На дискусията присъства и германският президент Йоахим Гаук.
„Ако се разпадне в ЕС, следва война – толкова е просто. Защото след две кървави световни войни единственият извод и работеща формула беше тази – как да няма повече война в Европа. Единственият начин е когато народите постигнат такова ниво на сътрудничество и интеграция, което прави бъдеща война невъзможна“, заяви българският държавен глава.
„Ако няма интеграция и сътрудничество, сигурен съм, че ще има война. Всеки здравомислещ човек в Европа, който е научил уроците си, трябва да пази и подкрепя този уникален проект за мир“, заяви Росен Плевнелиев.
По думите му Европейският съюз е проект за мир, а не за милиарди, не за директиви и в никакъв случай не е синоним на бюрокрация.
„ЕС е най-доброто, което човешката прогресивна мисъл създаде след тоталния шок от Втората световна война, когато всеки мразеше всекиго. Проектът за мир е важен не само за европейските народи, но и за света“, заяви президентът.
По думите на президента, без общи правила, няма да успеем.
Когато е трудно и тежко, едно семейство се стяга, а не се разпада. Това прави и България, допълни държавният глава, според когото има рекорден брой кризи в ЕС.
„Ние българите сме научили своя урок от най-кръвопролитните войни и добавяме стойност и доверие към ЕС. Ако искаме на Балканите да има фабрики и работни места, трябва да заздравим основите на Европейския съюз и той да обхване всички държави-членки“, заяви Плевнелиев.
Кой инвеститор ще дойде, ако сме скрити зад високите национални огради, попита българският президент.
Благодарение на пълноценното партньорство в рамките на ЕС и модернизацията на страната, много млади хора се връщат от чужбина, за да се реализират в България, отбеляза още президентът Росен Плевнелиев.
Според него много е лесно националните държави да прехвърлят отговорността на Брюксел като удобно извинение.
Според него Европейският енергиен съюз е пример за това как никой не може да изгуби от това. „Коя европейска държава има проблем със съюза? Той помага на всички нас, вместо да зависим от тръбите на един или друг монополист. Кой печели от това? Националните държави“, заяви българският президент, според кого при монопол и възможността „някой да спре кранчето“ няма фабрика, която да стъпи на наша земя.
„За да бъдат успехите на Европа видими, политиците от националните държави трябва да бъдат честни и да признават кога Европейският съюз им е помогнал да постигат напредък и да се справят с кризите днес“, допълни Росен Плевнелиев.
Във втория ден от държавното посещение на президента Йоахим Гаук у нас държавните глави на България и Германия ще открият съвместен българско-германски бизнес форум в столичния „София Хотел Балкан“ и ще посетят Рилската света обител.