Правителството ще осигури необходимия брой машини – 13 000 за гласуването на изборите на 26 март не само в страната, но и в чужбина, съобщи вицепремиерът, отговорен за подготовката и провеждането на вота Стефан Янев. Обществената поръчка ще се организира и проведе от ЦИК.
Янев препрати към Централната избирателна комисия въпроса за стойността, както и дали поръчката ще бъде разделена на две. Той не уточни дали машините ще бъдат наети или купени, но добави, че държавните органи ще съдействат за сертификацията им.
По негови думи машинното гласуване е специфичен въпрос, който има известен потенциал да създаде допълнително объркване и забавяне на процеса. "Това е свързано със сертифицирането на машините, съгласно законодателството. Окуражени са държавните институции да идентифицират възможен ли е такъв потенциален сертификатор, който е в състояние да извърши тази дейност, за да се препоръча на ЦИК да се обърнат към него с цел печелене на време и евентуално средства, или да се търси възможност за външен такъв", обясни Стефан Янев.
Служебният министър заяви, че за първи път ще има машинно гласуване в секциите в чужбина. "Това е един много сериозен въпрос както от гледна точка на подготовката, участието на членовете на избирателните комисии, логистика. По всички тези въпроси за изборите в чужбина, Министерството на външните работи получи уверението на ЦИК, че тази подготовка ще бъде навременна и осигурена и няма да представлява трудност", коментира Янев.
ДАНС няма законова компетентност за проверката и сертифицирането на системи и мрежи за некласифицирана информация
Във връзка с подготовката за предсрочните парламентарни избори, насрочени за 26.03.2017 г., Държавна агенция „Национална сигурност” (ДАНС) не е получавала от страна на Централната избирателна комисия (ЦИК) запитвания за експертиза.
По повод проведените на 06.11.2016 г. избори за президент и вицепрезидент на Република България ЦИК се е обърнала с писмо до ДАНС за участие на експерти от Агенцията в екип за проверка, тестване и сертифициране на машините за гласуване. В отговора си ДАНС е отказала участие.
Държавната агенция „Национална сигурност” няма законова компетентност за сертифициране на системи и мрежи за некласифицирана информация, съобщиха от ДАНС.