Забавени и нагласени обществени поръчки, така че да бъдат спечелени в полза на определени участници. Това са само част от констатациите, които са направени в доклада за състоянието на министерствата от бившето правителство на премиера Бойко Борисов. Тези изводи обяви на извънредна пресконференция служебният премиер Огнян Геррджиков.
Той не пропусна да уточни, че е възложил на всички свои министри да провеждат обществените поръчки, спазвайки изискванията на закона.
Ще има ясен и стриктен контрол на процедурата, обяви Огнян Герджиков.
Най-много нарушения – 45 от 82 поръчки са открити в министерство на отбраната. Това стана ясно от изявлението на Огнян Герджиков. Десет обществени поръчки от министерството на отбраната вече са предадени на военната прокуратура. Причината е, че в тях има индикации за измами и сериозни нарушения например условия и изисквания, които дават предимства или ограничават участието на лица е ОП.
Останалите 36 поръчки на военните се разследват от специализираните ведомства.
Останалите рекордьори по нарушения са министерството на земеделието и това на здравеопазването. Агенция „Пътна инфраструктура“ е първенец по нарушения сред държавните агенции и първостепенните разпоредили с бюджетни средства. Нарушенията при АПИ са за стротелството на магистралите Тракия и Хемус, така и за поддържането на тунелите.
В АПИ има нарушения при избора на фирма за поддръжка на участък от АМ „Хемус”, осветлението на тунели „Витиня”, „Топли дол” и „Правешки хан”. Нередности има и при поддръжката на АМ „Тракия” и осветлението на „ Траянови врата”.
В икономическото ведомство има редица дискриминационни условия в поръчките и изменения на критерии след отварянето на самите поръчки.
В министерството на земеделието са докладвани случай на забавяне на процедури и има риск от спиране на средства по програмата за развитие на селските райони.
Нарушения има в МВР за поръчки, свързани с настаняването на мигранти. По тези казуси може да претърпим и финансови санкции от Европейската комисия.
Несъществени нарушения са открити в поръчките при едва девет министерства – Министерството на финансите, Министерството на транспорта информационните технологии и съобщенията, Министерството на младежта и спорта, Министерството на околната среда и водите, Министерството на земеделието и храните, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на образованието и науката, Министерството на туризма и Министерството на енергетиката. Тези нарушения не са се отразили на законността на поръчките, все пак посочи служебният премиер.
Политическата коректност изискваше областните управители да подадат оставки, тъй като са част от предишното управление. Това каза служебният министър-председател Огнян Герджиков. Поради зачестилите спекулации по смените на областни управители, бих искал да подчертая, че освобождаването им и назначаването на нови бе осъществено изцяло в рамките на закона, с решение на Министерски съвет. От страна на правителството не са изпращани каквито и да е писма, адресирани до конкретни личности, заяви Герджиков. По думите му кадровата политика по отношение на областните управители е публична, решенията по този въпрос също са такива. „Политическата коректност изискваше областните управители да подадат оставки, тъй като са част от предишното управление. Имаше един случай, в които областният управител от Перник искаше отпуска по време на предизборния период, при положение, че областните управители имат сериозни задачи при осигуряване на изборния процес, припомни служебният премиер.
Припомняме, че ревизията на правителството на Бойко Борисов беше разпоредена по време на първото заседание на служебния кабинет. Огнян Герджиков възложи проверки за състоянието на ведомствата, като особено внимание ще бъде обърнато на обществените поръчки и мерките за отстраняване на констатираните нередности.
При назначаването на служебното правителство президентът Румен Радев поиска да бъде проверено управлението на втория кабинет "Борисов".