Насилието в интернет се контролира все по-трудно, а проявите му в реалния свят се увеличават, отчитат психолози. Те подчертават колко е важна ролята на свиделите, които са въвлечени в това насилие. Именно те могат да предотвратят конфликта, съобщава БНТ.
Троянска война може да започне от една ябълка - въпросът е как ще завърши - така психологът Младен Владимиров коментира инцидента от Пловдив. Той обясни, че младежите живеят в две паралелни реалности - в дигиталния и в реалния свят - и все по-често конфликти от интернет намират своето решение в реалността.
"Всеки един конфликт е като една люлка, на която се седи от двете страни и по-тежкия ще повдигне другия. Всичките тези, които са били повикани като помагачи на едната или на другата страна е трябвало да потърсят помощ, а не да отиват и да тръгват към самоуправство", коментира Владимиров.
Инцидентът поставя на дневен ред и друг проблем - лесното сдобиване с оръжие.
"Когато един младеж е конфликтуваща страна и когато е неуверен в собствените си сили и потенциал, той ще вземе такова оръжие и ще го използва, за да изравни силите", смята Владимиров.
От МОН увериха, че всеки ден следят всички случаи на агресивни прояви в българските училища. Информирани са и за случилото се в Пловдив.
"Изчакваме, защото детето не е пострадало, но е факт, че се е случило. Друг въпрос бих задала аз - от къде идва възможността едно такова дете в извънучебно време да разполага с оръжие и тук дебатът е извън нашето министерство", каза Мария Гайдарова - заместник-министър на образованието и науката.