В Народното събрание избухна скандал между управляващи и опозиция по време на гласуването за встъпване в длъжност на новия здравен министър Кирил Ананиев.
Парламентът освободи Николай Петров като министър на здравеопазването и назначи финансистът Кирил Ананиев. От 206 народни представители, участвали в гласуването, 121 се обявиха "за", а 85 – "против" кандидатурата.
В първото си изказване след избора министър Ананиев се обяви за намаляване на напрежението в системата.
Защо не да не създам съвети на министрите на здравеопазването, които са управлявали до този момент, за да може и с тях да водим този дебат? Една от първите ми срещи ще бъде със съсловните организации. Престои ни подготовка и подписване на Национален рамков договор, каза Кирил Ананиев.
По време на избора от БСП излязоха, за да разкритикуват отсъствието на премиера Борисов от Пленарната зала по време на представянето на Ананиев. Димитър Главчев каза, че премиерът е в заседание на Съвета по национална сигурност и затова не е в парламента, а от БСП поискаха отлагане на дебата, докато не дойде премиерът.
Искането обаче не беше одобрено. Промените, по Конституция се правят от премиера, изтъкна лидерът на БСП Корнелия Нинова и попита Томислав Дончев с какви пълномощия го прави. Предложението за промяната в правителството не е легитимно по Конституция, каза Нинова. Вашият премиер е страхлив. Когато трябва да носи отговорност, се крие, каза лидерът на левицата Корнелия Нинова.
„Защо посочихте Николай Петров за министър, след като знаехте за проверките на Сметната палата”, попита Нинова от парламентарната трибуна.
Николай Петров подаде оставка като здравен министър след разследване на bTV, от което стана ясно, че с обществени поръчки е облагодетелствал свои близки.
„Ето още един елемент на лицето на ГЕРБ. За вас, колеги, конфликтът на интереси, облагодетелстването от власт, нямат никакво значение”, допълни Нинова.
Тя добави, че Борисов системно нарушава Конституцията и законите на страната, тъй като нов министър би трябвало да се представи от министър-председателя, който дори не бил в залата.
Междувременно председателят на парламента Димитър Главчев заяви, че може да отстрани Нинова от повече от едно заседанието въз основа на правилника на НС, в който е записано, че заради обида срещу народен представител, министерски съвет, президент, вицепрезидент и др.
Той добави, че ще изгледа първо записите на заседанието и тогава ще реши дали да предприеме тази мярка.
Думите на Нинова не останаха без отговор от управляващите.
„Да наричате премиера страхливец е смехотворно, вие не можете да дисциплинирате депутатите си, които обиждат българските граждани”, заяви лидерът на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов в отговор, имайки предвид Иво Христов и изказването му, че „80% от българите са дебилни”.
„Когато имате страх във вашата парламентарна група да взимате ясни политически решения за това дали един народен представител обижда българските граждани, това е страх. Когато вие толерирате ваши кандидати за народни представители в студиото да се отнасят с неуважение към хората, които са репресирани то комунизма, това е страх. Не можете да вземете никакво ясно, аргументирано, политическо решение, за да се разграничавате от тези неща”, коментира от Цветанов.
Той стигна и много по-далеч, определяйки Иво Христов като антиевропеец, както и партията му.
„Вие самите и вашата ПГ искате да излезем от ЕС”, заяви Цветанов.
От ДПС посочиха, че профилът на Кирил Ананиев отговаря на човека, нужен на системата, но се обявиха против, защото управляващите трябва да имат и обща политическа воля за реформа в здравеопазването. Нигяр Джафер заяви, че с предложението Министерството на финансите взема на ръчно управление министерството на здравеопазването. Нищо лично, ДПС няма да подкрепи кандидатурата.
Заместник-финансовият министър Кирил Ананиев е автор на бюджетите на България през последните 20 години. Кандидатурата му беше единодушно одобрена от Коалиционния съвет. Като министър той ще управлява бюджет от около 4,4 млрд. лева. Ананиев е дългогодишен представител на държавата в Надзорния съвет на НЗОК. В момента е председател на Надзора ѝ.
Кирил Ананиев е роден на 2 юли 1955 година в София.
Започва работа в Министерство на финансите през 1980 година, след като завършва специалност "Финанси и кредит" в УНСС. Специализирала в областта на финансирането на социално-културните разходи в същия университет, както и в областта на реформата в здравеопазването в Чикаго, САЩ.
Преминава през всички експертни длъжности, за да достигне до началник на Главно управление "Държавни разходи" и зам.-министър на финансите през три последователни правителства в периода 1998 - 2009 година.
Бил е също и секретар по финансовата политика в администрацията на президента между 2009-2011 година, както и съветник към политическия кабинет на министър-председателя между 2013 - 2014 година.
От август 2014 до януари 2017 година е зам.-министър на финансите, а в служебното правителство от 27 януари 2017 година до 3 май 2017 е министър на финансите на Република България.