300 болни от диабет в света използват специален софтуерен продукт, наричан "изкуствен панкреас", за да контролират нивата на кръвната си захар, съобщи БНР.
От тях 40 са в България. Създателят на технологичното решение чешкият програмист Милош Козак бе за първи път у нас като гост на третата национална среща по иновативно решение на диабета. Как функционира и как се ползва създаденият от Козак "панкреас"?
Всъщност може да се каже, че това не е точно панкреас, защото изкуственият панкреас не функционира като истинския панкреас в организма на човек. Истинският панкреас е много по-съвършен. Това отбеляза в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт": Може би ще е по-добре да наречем това един затворен цикъл или затворена система, която взима кръвната глюкоза от сензора за кръвна захар и така изчислява дозите инсулин, които се подават от помпата и затваря системата, така че ако искате да използвате изкуствения панкреас, просто трябва да имате сензор, който се продава на пазара.
Трябва и инсулинова помпа. Последната част от системата е телефон с андроид система, на която да се инсталира софтуерна програма, така можете да ползвате системата. Управляването на диабета е много сложно нещо, допълни още Козак:
Използвайки тази система, всеки може да се разтовари от много голяма част от работата по управляването на диабета. Ако използвате системата, ще имате време за други занимания, а не да мислите постоянно как да управлявате диабета си.