Преди ден в Сливен стартира мащабно безчинство в образованието, което предвижда механично сливане и обединяване на начални, основни училища и гимназии, за да се изпълни планираното от Министерството на образованието и науката преминаване на едносменен режим на обучение до 2021 г.
Стартът на т.нар. реформа е планиран от някогашния министър Миглена Кунева, но се реализира при сегашния министър Красимир Вълчев. Общото между двамата е работата им в правителство на ГЕРБ и фактът, че нито единият, нито другият са проучили базата на всяко едно училище и не са осъзнали факта, че става дума за институции, а не просто за сгради. Като всяка недомислена реформа отговорността е оставена в ръцете на местните власти, така че ако тя е успешна позитивите да се консумират от Министерството на образованието, а ако е провал – да го отнесе местната власт. И точно това се случва.
Срещу кмета на Сливен застанаха родители, учители, деца, директори и общ педагогически персонал. Това не е оправдание за неграмотността на един кмет да закрие едно от най-старите училища в страната НУ „Васил Левски“, което е отворило врати преди 110 г., преливайки го в друго основно училище или преливайки профилирана гимназия в основно училище. Очевидно е, че невежеството е обхванало всички етажи на властта. Представете си какво би станало, ако министерство на културата се освободи от културните институти и ги прехвърли към общините, в които кметовете и общинските съвети ще решават съдбата им.
Настояваме, че преминаването в едносменен режим на обучение трябва да бъде уреден чрез съвместно използване на сграден фонд или отделяне на средства за построяването на нови сгради, но не и чрез сливане и заличаване на училища, и гимназии. Ако някой има съмнение в качеството на обучение на даденото училище, то законовият начин е атестация и тя не бива да се смесва с демографията и елементарната инфраструктура.
Намеренията на МОН са едно, но ако кметовете имат разум е добре да оставят директорите да се позоват на текста от Наредбата за организиране на дейностите в училищното образование - Организация на учебното и неучебното време, Раздел III , чл. 16, ал. 3 – „При липса на условия в училището, обучението на всички паралелки да бъде само преди обяд се организира обучение на две смени, за което директорът уведомява началника на РУО не по-късно от 10 дни преди началото на учебната година.“
Надяваме се министърът да не е забравил кой отговаря за образованието в страната, а кметът да не гледа на училищната инфраструктура с магистралния патос на неговия началник, заяви председателят на Единна народна партия Валентина Василева. Вярваме, че разумът ще надделее, преди да надделее друго правителство, което ще се изправи пред същия проблем.