Никъде в архивите на бившата Държавна сигурност няма бележка или документ за Българския патриарх Максим. Главата на православната ни църква не е бил нито щатен служител, нито сътрудник на комунистическите тайни служби, увери пред бТВ членът на Комисията по досиетата Екатерина Бончева.
„За него нищо не е открито“, заяви Бончева, но все пак допусна възможността документи за принадлежността на Максим да са били заличени.
"Щеше да остане някаква следа, ако е бил сътрудник на ДС или ако е бил щатен служител. Бъдете сигурни, че проверихме не само за него, а и за всички останали, които подлежат по този текст на закона на пълна и подробна проверка", категорична е тя.
И призна, че комисията никога не е подлагана на подобен натиск.
Тя припомни, че Максим отдавна иска за отваряне на досиетата в Синода.
Това стана вчера, когато комисията отвори досиетата на божиите служители. Оказа се, че 11 от 15 митрополити в Светия синод имат минало в тайните служби на бившия режим.
Те били вербувани през 70-те и 80-те години на миналия век. Доносничели доброволно и без пари.
На обратното мнение е, русенският владика Неофит. Той призна, че по настояване на ДС е изпълнявал определени задачи, но под натиск. Духовникът не знаел, че го водят за агент на ДС.
Историкът Момчил Методиев разкри, че голяма част от висшите духовници са вербувани от Христо Маринчев и Кирил Котов.
Рекордьор по доноси бил митрополит Симеон – с цели 27 тома.
Варненският митрополит Кирил пък се обрекъл на ДС на 22-годишна възраст. Колегата му Григорий станал агент на 25 години.
Богословът Горан Благоев предупреди, че скандалът с досиетата още повече ще отблъсне хората от църквата. Ето защо е нужно публично покаяние.