Депутатите „извадиха” оградата по границата с Турция от закона за обществените поръчки. Така нормативният акт няма да се прилага когато се извършват услуги, доставки или строителство по съоръжението. Решението стана факт с приемане на второ четене на изменения в Закона за обществените поръчки.
От БСП и ДПС възразиха срещу промяната и даването на възможност и за ремонтите на оградата по границата да не се правят обществени поръчки.
Правите това, за да няма прозрачност, за да не може да се сравняват офертите за поддръжка, за да може без обществена поръчка, без яснота, без прозрачност да се правят далаверите за поддръжка на оградата, каза Филип Попов от БСП.
Този текст е ненужен и подсилва усещането у обществото, че около тази ограда текат нечисти процеси, заяви Хамид Хамид от ДПС. Народното събрание трябва да се ограничи от приемане на текстове, които създават хранителна среда за корупция, заяви Йордан Цонев от движението.
Странджа е особена планина с много пресечен терен и е трудно предвидимо какво ще се случи при един порой, заяви Диана Саватева от ГЕРБ. Съоръжението е стабилно на повечето места, не може за пробив от 10 метра да се вадят изводи за надеждността на цялата ограда, подчерта тя. Нищо няма да се замете, защото така или иначе върви досъдебно производство, каза депутатът. По думите й обаче няма нито привлечени обвиняеми, нито е повдигнато обвинение. Трябва ли да чакаме да мине досъдебното производство, за да се правят ремонти, попита тя.
„Оградата на границата е като швейцарско сирене. По нея се правят безобразия. Поправката в Закона за обществените поръчки ще замаже престъпления“. Това заяви народният представител от ПГ на „БСП за България“ Иван Иванов от парламентарната трибуна. Той подчерта, че когато се работи по един обект, има гаранционен срок от 5 години. „С промяната в закона, тези гаранционни срокове няма да работят. Златната ограда-искат да направят златна дупка. Като се стопи снегът, най-вероятно и оградата ще замине“, коментира народният представител. Според него управляващите искат да дадат възможност на определени личности да харчат отново държавни пари, при положение, че там вече са изхарчени над 250 млн. лв. „В момента прокуратурата прави проверка и има досъдебно производство. Очевидно са установени данни за извършено престъпление и се опитват да прикрият това престъпление“, каза още той. Иванов е категоричен, че парламентът не трябва да бъде превръщан в съучастник в една мащабна кражба. „Работата на народните представители е да приемат закони, които са в полза на българските граждани. Всички сме виждали снимките от границата, непрекъснато хващат бежанци във вътрешността на страната. Това означава, че те са проникнали отнякъде и тази ограда не е добре. Оградата дори не ги възпира“, каза още Иванов.
Хамид Хамид от ДПС заяви, че и сега в закона има текст, който регламентира как се действа при форсмажорни обстоятелства, каквито са природните бедствия. Това е закон за златната дупка, коментира Иван Иванов от БСП. Като замине снегът, вероятно и оградата ще замине, коментира той.
Златна дупка има само в аргументите против приемането на този закон, заяви Христиан Митев от Обединените патриоти. Димитър Лазаров от ГЕРБ допълни, че ако ще се говори за златни дупки, то трябва да се отбележат "Цанков камък" и Водното огледало в Кърджали. Данаил Кирилов от ГЕРБ попита каква ограда по границата е била изградена по време на правителството на Пламен Орешарски - едноредова или двуредова, какви са били разходите, кои са били доставчиците.
„Защо на хората са им нужни нагласени обществени поръчки с предизвестен победител? Защо управляващите директно да не си избират фирмите? Ако им пречат обществените поръчки и правовият ред, да оформят законодателството по своя образ и подобие, а в крайна сметка българските граждани ще оценят това по достойнство“, коментира народният представител от ПГ на „БСП за България“ Явор Божанков.