Един от емблематичните видове риба в Черно море – калканът, е на ръба на изчезването.
Научните изследвания показват драстичен спад в популацията му през последните години, пишат в писмо до земеделския министър Мирослав Найденов от природозащитните организации "Грийнпийс" и "За земята".
Решението, предложено от Института по океанология, да се въведе една година мораториум върху риболова на калкан в зоните, където се размножава, би дало възможност да се възстановят рибните запаси в рамките на няколко години, смятат природозащитниците.
Те призовават още министър Найденов да подпише забрана за стопанския риболов на калкан (Psetta maxima) с всякакъв вид риболовни уреди и средства в 12-милната зона от акваторията на Черно море.
Според тях по този начин ще се защитят и дългосрочните интереси на рибарите.
Калканът е един най-значимите стопански видове в Черно море след изчезването през 60-те години на черноморската скумрия.
Той е и хищник от ключово значение за поддържането на баланса в морската екосистема.
Именно поради това опазването и устойчивото му експлоатиране са от изключителна важност, пишат еколозите.
България ежегодно провежда изследвания за състоянието на запаса на калкана. Проучванията се провеждат два пъти годишно от 2006 г. насам от Института по океанология към БАН (ИОБАН).
Според становището на учените, включващо предварителни резултати от проведените през 2011 г. изследвания, от 2008 г. насам се наблюдава тенденция за понижаване относителната биомаса на вида.
Също така, в сравнение с изчислените стойности за 2010 г., моментната биомаса на калкана през 2011 г. е редуцирана близо два пъти - до 200 т, и популацията е със силно нарушена структура (съотношение между размножаващата се част от популацията и тази, съставена от полово незрелите индивиди), обясняват от екоорганизациите.
България е на прага на пълен мораториум за улов на калкан от страна на Европейската комисия, след като ежегодните намаления на квотите за улов (до 36 т за 2012 г.) не показват никакви резултати.
Непоследователната политика, която следва България с предлагане на мерки като тази забрана, а в последствие отказ от тях, показва, че страната ни няма решимостта да провежда отговорна рибарска политика, а още по-малкото да опазва оскъдните рибни ресурси в Черно море, категорични са природозащитниците.