Отидете към основна версия

5 528 25

Украинка избягала от войната и създала семейство в Гърмен

  • гърмен-
  • украинка-
  • алексей науменко

Почти четири години ходене по мъките. Така може да се определи последният етап от живота на младата украинка Татяна Кондратюк и 15-годишната й дъщеря Ана. На 2 ноември 2014 година те идват в България, бягайки от размирната Луганска област. По това време там започват военните действия, които принуждават много хора да избягат от родината си.

Заселват се в Гърмен. За това им помага руският гражданин Алексей Науменко, който също е родом от Донбас. От там е и Татяна, пише struma.bg.

“Запознахме се в социалните мрежи. Тя пишеше коментари, които ми харесваха, и подкрепях мнението й. Така реших да й предложа да дойдат в България. Пратих им пари за виза и приглашение и те дойдоха”, разказа Науменко и допълни, че няколко месеца след пристигането в Гърмен той и Татяна сключили брак.

След три месеца пребиваване в страната ни с виза двамата решават да подадат молба за предоставяне на убежище и статут до Държавната агенция за бежанците /ДАБ/ за нея и дъщеря й Ана. И така започва ходенето им по мъките.

След многобройни интервюта и пътувания през три месеца до София от ДАБ двете получават многобройни откази за предоставяне на статут. Чрез добър адвокат успяват да обжалват отказа в Софийския градски съд и го печелят. Но радостта им е за кратко. ДАБ обжалва решението във Върховния съд и той отменя постановлението на съдия Славина Владова от СГС. Решението на ВАС е окончателно, което означава, че ако не намерят начин да си извадят виза, Татяна и дъщеря й трябва да се върнат в Донбас, където все още текат военни действия.

“Ако се върнат там, те няма да са в безопасност. Те са “персона нон грата” вече”, разказва съпругът на 40-годишната жена Алексей Науменко. Той допуска дори налагането на смъртна присъда за съпругата му, ако тя се върне в Украйна. “Самият факт, че е омъжена за руски гражданин, е достатъчно основание да я обявят за нежелана там. Преди време Петро Порошенко обяви Русия за агресор”, обясни още Науменко.

Като причина за отказа на хуманитарен статут за Татяна и ученичката Ана от ДАБ изтъкнали, че тя не е бягала от войната, а е дошла в България да се омъжи. От институцията по-късно дори отрекли някога младата майка да е искала такъв статут. “По това време в Украйна живееха 42 милиона души. Няма ли хора, няма ли мъже там, та да дойда в България да сключвам брак? Да взема детето и да избягам в непозната държава?”, пита риторично Кондратюк.

Пред съдебните институции разказала, че тя е руско говоряща и не подкрепя официалните власти, които според нея са фашисти и окупатори. Обяснила им, че не може да иде в Украйна, тъй като има опасност да не може повече да се върне в България. А единственият начин да извади виза е да се върне в родния й град и да подаде молба от там до дирекция “Миграция”. Такова пътуване обаче е твърде рисковано за нея. Другият вариант е такава молба да се подаде от Македония или Сърбия, но за това се изисква разрешение от Министерството на външните работи.

“Съдът казва, че за мен няма опасност в Украйна. Според тях мога да се върна да живея в друга част на Украйна, но в другите части отново няма да сме желани”, разказва още Татяна Кондратюк. “Стреля се непрекъснато. Летят самолети. Стените се тресат. Малката Ана се криеше в мазето и питаше: “Мамо, ще живеем ли?”, сподели още тя.

Сега единствената надежда на семейството на Алексей Науменко и Татяна Кодратюк е вицепрезидентът на страната Илияна Йотова да съдейства за предоставянето на статут и те със седмокласничката Ана да останат в Гърмен, където живеят в стара къща, скромно, но достойно. В тяхна защита в Гърмен е стартирала подписка. Хората там искат те да останат. Подкрепа за тях има и от София, село Железница и Сливен. Алексей Науменко е руски гражданин със статут на постоянно пребиваващ в България, но според Агенцията за бежанците и това не е достатъчно основание Татяна да получи такъв.

Той живее от близо 40 години в България. Първо е работил в бившето КЦК в Разлог, след това отишъл в село Гюлюница, Горнооряховско, после се връща в Марчево, където живее 10 години, от десет години е в Гърмен. В момента той е пенсионер по болест, но успява да работи почасово, а Татяна работи в известен хотел в района. Двамата споделят, че седмокласничката Ана е толкова уплашена и стресирана от това, което е видяла в Украйна, че когато започват гръмотевици, тя се крие и си мисли, че пада бомба.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове