„В продължение на десетилетия има определен тип интеграция, която се налага от либерален подход, който се проваля както в България, така и в Европа“, обясни министърът
Концепцията на Красимир Каракачанов е точно обратното на фашизъм. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов във връзка с концепцията на Красимир Каракачанов за циганската интеграция в „Тази събота“ по бТВ.
„В продължение на десетилетия има определен тип интеграция, която се налага от либерален подход, който се проваля както в България, така и в Европа“, обясни министър Нено Димов. По думите му интеграцията не означава да оформяш гета и те да лежат на гърба на работещите.
„Тази концепция е точно обратното на фашизъм, от гледна точка на това, че такъв тип концепция прави хората полезни за обществото. Когато имате образование, възможност за кариерно развитие, жилище, в което да живеете нормално, то да е законно, съответно да можете да си покриете сметки, вие сте интегрирани“, заяви още министърът.
Според него този проблем може да се реши през образование, труд и вкарване в нормалните рамки.
Имаме законовата възможност да накараме разрушителя на дюната на „Смокиня“ да я възстанови и това ще бъде прецедент за България, каза още министърът.
„В „Смокиня“ имаше вандалски акт спрямо дюната. Районната инспекция направи проверка, включително геодезично замерване. Видя проблема. В момента е спряла административното наказание, защото прокуратурата се самосезира и води наказателно разследване. Докато това наказателно разследване не свърши ние трябва да изчакаме като институция, защото ако то свърши с осъдителна присъда на финал, при всички положения това е по-тежкото. Ако не свърши така, ние ще наложим административна санкция“, заяви Нено Димов.
Той посочи, че административната санкция не е толкова страшна, колкото осъдителната.
„Независимо как завърши, ще търсим, имаме законова възможност да накараме този, който е разрушил дюната да я възстанови. Между другото казвам това, давайки си сметка, че до момента не е използвана тази възможност в закона“, допълни още министърът. По думите му това не е прецедент за Европа, а ще бъде прецедент за България.
„Факт е, че нещо, което се е формирало десетилетия, може би столетия, а може би хилядолетия, не се възстановява за 10 дена, 100 дена или 1000. Така или иначе то няма да бъде абсолютно автентично. Трябва да се даде пример, че когато рушиш нещо, което нямаш право, трябва да го възстановиш“, допълни още министърът.
По думите му, след като бъде установен разрушителят на дюната, усилията трябва да бъдат в тази посока.