Десет допълнителни заплати годишно може да получи държавен служител като бонус.
Това предвиждат приети окончателно текстове от промените в Закона за държавния служител, които парламентът гласува на второ четене.
В проекта за първо четене съотношението между бонус и заплата не беше записано, но в мотивите на финансовото министерство се посочваше, че те няма да могат да надвишават 30%. Между първото и второто четене обаче по предложение на депутата от ГЕРБ Светослав Тончев мина текст, който отвори вратата за раздаване на пари на верни хора.
След гласуване и прегласуване текстът беше приет с 69 гласа "за", 15 "против" и 7 въздържали се. Така на практика институциите ще разполагат с ограничен ресурс, който ще могат да разпределят като бонуси, но едни служители на база на преценка от техния ръководител ще могат да получат максималните 80% от заплатата си допълнително или общо 22 заплати за годината, а други могат да да не получат нищо.
"Оказва се обаче, че на отделния държавен служител могат да му се дадат всъщност 80 на сто от дванадесет заплати. Текстът говори за това, че тази оценка ще се прави четири пъти в годината, ще се създава впечатление, че четири пъти в годината може да му се даде по една заплата или по-точно 80 процента", каза Христо Бисеров от ДПС.
Управляващите разясниха, че допълнителното материално стимулиране не се изплаща задължително, а общите разходи за бонуси не трябва да надвишават 30 на сто от целия бюджет. За опозицията така раздаването на ДМС-та занапред всъщност ще е тест за лоялност към ГЕРБ. Отпада и класът прослужено време.
"Използват се аналогични числа, но това е само игра. 30 процента остана само общият бюджет", каза Христо Бисеров от ДПС. По думите му разпоредителят с бюджетни кредити не може за годината да определи повече от 30 на сто общо раздадени допълнителни възнаграждения от своя бюджет.
Така досега получаваните парите за стаж ще влязат в заплатата, но занапред няма да се дават допълнителни средства, независимо от продължителността на трудовия стаж.
Заместник-финансовият министър Владислав Горанов защити предложенията с мотива, че основното достойнство на всички предложени изменения е в това, че сега в над 50 отделни закона се въвеждат различни форми на допълнителни плащания на служителите в администрацията, като по този начин се натоварва бизнесът чрез определянето на такси и други плащания към държавни учреждения с единствената цел да се създадат схеми за бонуси, чиито принципи и разпределението им не могат да се видят в нито един закон.