Интервю на бургаското издание BurgasINFO с Георги Стоянов, собственик на регионалната телевизия RN-TV, чиито офиси бяха "запечатани" вчера при акция на ГДБОП срещу кабелните оператори, излъчващи неправомерно телевизионни програми.
Г-н Стоянов, изненада ли Ви акцията на служителите на ГДБОП, която се проведе в офиса на телевизията Ви в Бургас?
Да, изненада ме. Никога не съм предполагал, че може да има акция, при която в очите на обществото да изглеждаме като сериозни престъпници. 26 години съм на пазара, офисите ни са на главните улици в града, всеки знае къде се помещава кабелна телевизия РН и... изведнъж – жандармерия, полиция, криминалисти и т.н. Ние не сме скрити.
Как си обяснявате причината за тази акция?
Ако си задавате въпроса защо се случва това, за което нашата асоциация предупреди миналата седмица, че такива случаи ще стават в България, за мен стои въпросът - кой има финансов интерес от това? Ако абонатите на кабелните оператори останат без доставчик, къде биха отишли те? Има една организация, наречена „Те Ра Про“, чийто директор е Велизар Соколов-Саки, която е финасирана чрез членски внос от „Виваком“, „Булсатком“ и „А1“.
Те имат интерес вие да не съществувате, така ли?
Ако абонатите на кабелните телевизии прекратят дейност и абонатите им няма какво да гледат – къде ще отидат те?! При условие, че „Те Ра Про“ постоянно пуска жалби срещу кабелните оператори, а тя е финансирана от големите национални телекоми, задайте си въпроса – кой има финансов интерес.
Сигналите срещу вас са от две национални телевизии, а прокуратурата твърди, че щетите са за милиони левове. Ще можете ли да съществувате?
БТВ и Нова телевизия са програми, които са регистрирани в Съвета за електронни медии с статут must carry, което означава, че са задължителни за всички видове платформи на оператори. Всички, които разпространяват телевизионни услуги на клиенти, са длъжни да разпространяват тези канали. Ние сме длъжни по закон.
Те сами са пожелали да станат програми с този статут. И понеже има сигнал от „Те Ра Про“ до ГДБОП, службите са длъжни да извършат проверка. Упрек към служителите на ГДБОП няма, те си вършат работата. Акцията е абсолютно законна от тази гледна точка.
Мобилното приложение, което ние имахме, струва 2,99 лева на месец. Направете сметка колко абонати трябва да има, за да направи 1 млн. лева на месец. В Бургас има 160-180 хил. жители. Откъде ще вземем 350 хил.? Ние не държим целия Бургас. Бургас е наполовина по-малък от тези щети, за които се твърди, че са нанесени.
Как ще действате оттук нататък, има ли изход?
От много години нашата асоциация настоява телевизинните оператори като БТВ и Нова телевизия да обяват публично цените, на които продават своите програми. Планираме в сряда пред Министерски съвет нашата асоциация със своите членове от цялата страна да организира протест. Ще искаме среща с премиера Бойко Борисов и ще помолим за законодателни промени, с които да се задължат телевизионните програми да обявяват публично своите цени. Ние като кабелни оператори сме длъжни да подаваме информация в СЕМ, в КРС и т.н. Канаблната мрежа, която ползваме, също е по цени, които са обявени. Единствените, които не са си обявили цените, това са телевизионните програми. Най-вероятно цените, на които продават на кабелните оператори са в пъти по-високи от тези, на които продават на големите телекоми. Нека това да стане публично и да се въведе ред на цените за телевизионна услуга. Когато се взема справедливо заплащане от клиентите, ще има пари за всички по веригата – и за кабелните опреатори, и за телевизионните оператори и за каналните мрежи и т.н Нормално е да даваш отстъпка за брой клиенти, но нека цената не е в пъти по-ниска.
Ще има ли смущения в излъчването на RN-TV?
В близките дни ще гледаме да възстановим програмата. Беше иззета техника, с която излъчваме. Ще я заместим с друга.