„Повече от осем месеца се интересуваме от сделката за ЧЕЗ. Преговори водим от февруари. ЧЕЗ поканиха различни компании и една от тях беше „Еврохолд”. Нашето предложение се оказа по-добро от това на индийската компания, която за втори път даде оферта на разсрочено плащане, което не показва добра финансова стабилност. Затова ЧЕЗ предпочетоха нас”.
Това обясни в „Тази сутрин” по бТВ Асен Христов, председател на Надзорния съвет на "Еврохолд". Двете страни вече са подписали договор. Очаква се сделката да бъде финализирана след одобрение от регулаторните органи.
„Еврохолд България” ще плати 335 милиона евро за акциите на ЧЕЗ.
Парите са от два източника – 30% собствени средства от увеличението на капитала на „Еврохолд”, а останалите над 300 милиона евро са банков кредит, поясни Христов.
„Сделката е по силите на дружеството и парите ще бъдат платени веднага”, допълни той, уточнявайки, че КФН ще провери финансовото състояние на „Еврохолд” с оглед на бъдещи придобивания.
Асен Христов категорично отрече зад сделката да стоят политически интереси. Той призова политиците и жълтите медии да се въздържат от пазарни манипулации.
„Нека да не търсим политически мотиви в една бизнес сделка. Жълти медии и някои политици се опитват да я използват за политически интереси и КФН може да се самосезира”, заяви Христов.
Той коментира думите на лидера на БСП Корнелия Нинова, че „ЧЕЗ е продадена на втората Гинка” с думите:
„Казвам се Асен. Не се приемаме като втората Гинка. Това беше просто една метафора”.
Йордан Цонев от ДПС пък коментира, че сделката се осъществява в „тежка корупционна тишина”. Асен Христов заяви, че се е чул с него и той му е обяснил, че това не било лично негово мнение, а на част от хората в ДПС.
Според него причината сделката с „Инерком” и Гинка Върбакова да се провали е, че тя е много малка компания, която се е опитала да надскочи себе си, а банките не са ѝ повярвали.
„Предимството на „Еврохолд” е, че дружеството е от ранга на ЧЕЗ – голяма компания, добре известна в чужбина. Големите банки ни познават и са ни предоставяли многократно ресурси, с които сме придобивали дружества в чужбина”, поясни председателят на Надзорния съвет на дружеството.