Европейската комисия вкара няколко области на България в по-опасната трета зона от четири възможни заради разпространението на африканска чума по свинете (АЧС). При това беше прескочена една зона - втора, при която степента на риск е по-малка. Това се вижда от решение на ЕК от 19 юли 2019 г., подписано от Витянис Андрюкайтис, еврокомисар за здравеопазването и безопасността на храните.
Засегнатите от болестта държави-членки и области са посочени (и групирани в зависимост от равнището на риска).
В зоните (части) I—IV* се изброяват определени области в засегнатите държави членки, разграничени в зависимост от степента на риска въз основа на епидемиологичната обстановка и промените в нея във връзка с АЧС и се определят техните граници.
Всъщност зона трета е с най-високо ниво на "временен" риск. В зона IV е само една област в ЕС - остров Сардиния, Италия, където болестта има "дълготраен ендемичен характер" (виж обяснителната бележка най-долу).
От ЕК изтъкват, че нейното решение за мерки за контрол на здравето на животните във връзка с АЧС от 2014 г. за последен път (към момента) е променено тази година след един случай на АЧС в България.
След датата на последната промяна бяха констатирани още случаи на АЧС при диви и домашни свине в Полша, България и Литва.
През юли 2019 г. бяха констатирани три огнища на африканска чума по свинете при домашни свине в окръзите Tomaszów Lubelski, Miński и Radzyński в Полша в области, които понастоящем са включени в зона II от приложението към решението на ЕК от 2014 г. Тези огнища на АЧС при домашни свине представляват повишено ниво на риска. Поради това тези области в Полша следва да бъдат включени в зона III вместо в зона II.