Висшият съдебен съвет (ВСС) остава постоянно действащ орган. Членовете му няма да се избират пряко от гилдията. Това следва от промените в Закона за съдебната власт, които Народното събрание прие въпреки призивите на Европейската комисия.
Органите на съдебната власт ще избират членове на Висшия съдебен съвет не по-късно от един месец преди изтичането на мандата на избраните членове. Изборът на член на Висшия съдебен съвет от квотата на съдиите и от квотата на прокурорите ще се провежда на отделни общи делегатски събрания на съдиите и на прокурорите при представителство един делегат на 5 души, реши парламентът.
Предложенията за кандидати за изборни членове на Висшия съдебен съвет от квотата на съдебната власт ще може да се правят от всеки участник в събранията на съдиите и прокурорите, придружени с писмени мотиви. Следователите ще предлагат кандидати за изборен член на Съвета на отделно общо събрание. За избрани ще се смятат тези, които са получили мнозинство повече от половината от присъстващите с тайно гласуване. Делегатите на събранията ще изслушат всеки кандидат с изключение на онези, които не са представили писмена концепция и декларация в установения срок. Събранията ще са публични и ще се излъчват в реално време по интернет чрез интернет страницата на Висшия съдебен съвет - решиха депутатите.
Гласувано беше и че при приключване мандата на членовете на Висшия съдебен съвет и Инспектората към него магистратите ще се връщат в системата на една степен по-висока от тази, която са заемали, преди да влязат във Висшия съдебен съвет. Това ще важи и за настоящите членове на Съвета.
С приемането на промените в Закона за съдебната власт НС реши също, че настоящият състав на Висшия съдебен съвет ще може да избере новия главен прокурор. Депутатите приеха без дебат да се удължи на шест месеца срокът за избор на нов главен прокурор преди изтичането на мандата на действащия, отбелязва БНР.
Мандатът на Борис Велчев изтича на 19 февруари и по сегашния закон изборът за следващия главен прокурор започва два месеца по-рано и приключва месец преди края на мандата. С промените днес вече е записано, че процедурата започва 6 месеца по-рано, т.е. още на 19 август сегашният Висш съдебен съвет, чийто мандат изтича на 3 октомври, може да започне процедурата.