Отидете към основна версия

10 414 17

Педофили "обработват" деца до гола снимка за 7 минути

  • педофил-
  • онлайн тормоз-
  • социлани мрежи-
  • чат

Всеки четвърти малолетен/непълнолетен е жертва на онлайн тормоз

Снимка: Shutterstock

Средното време, за което педофил „обработва” в социалните мрежи едно дете, за да получи негова гола снимка, вече е около 7 минути. Преди 7 г. средно му е отнемало няколко седмици. Времето сега е много скъсено, тъй като децата вече са масово в социалните мрежи. И ако не успее за кратко да привлече някого, педофилът преминала към следващата набелязана потенциална жертва. Затова е изключително важно родителите да научат детето да се съмнява при всяка покана за приятелство кой точно стои отсреща и да владее конкретни стъпки, за да провери дали афишираната самоличност е истинската.

Това предупреди Георги Апостолов, координатор на Националния център за безопасен интернет. Той води в Пловдив „Родителска среща” на тема „Деца, смартфони и смартродители”, цитиран от вестник "Марица".

Да не попаднат децата им в капана на педофили се оказа и основният страх на родителите, които дойдоха на срещата. Елица Павлова има дете на 2 г. и 10-годишен син. Момчето още няма мобилен телефон, а маминия у дома ползва за електронни игри. В класа също има споразумение да не се ползват джиесеми. На семейна приятелка с първокласник, за когото също важат същите правила, обаче скоро се случило в междучасието детето да гледа клипове с неприлично съдържание на телефона на по-голямо дете от училището. Безпокои ме липсата на информация и, ако детето ми попадне в капан, дали би споделило с мен, призна майката.

„Педофилът вече не е чичко с потник на 40 г., възрастта падна много – до 22 г. и обикновено това е мъж, който може да е семеен с деца, на добре платена работа и с много добро име сред съседите. Той развива психологически усет и умения как да си изгради този имидж, които 5 висши образования не могат да дадат”, предупреди Георги Апостолов. И посъветва като превенция родителят да знае паролата на децата под 10 години. Четирите стъпки да се провери дали отсреща стои реален човек или измислена самоличност, са: да се проверят името и снимката в Гугъл, да се пусне мейлът в търсачка – за да се види във връзка с какво съдържание излизат те, както и да се зададе контролен въпрос, на който детето знае отговора.

Често поканите за приятелство в социалните мрежи се приемат автоматично без никаква проверка, дори от възрастните. Така се стига до това в един профил на педофил да има средно между 2700 и 7000 деца, посочи Георги Апостолов. Опитите на човек със задни мисли могат да бъдат пресечени, ако детето се научи да следва няколко прости стъпки. Важно е да не приема прехвърляне на разговора в Скайп или Вайбър, защото там контролът е по-малък, може да се трие, не остава следа от комуникацията, и има възможност веднага да се включи видео. Въпрос „Имаш ли камера?” също трябва да светне лампа в съзнанието на детето. Ако то не задейства тези защитни бариери, много бързо се преминава към темата за секс, от която децата вече не изпитват притеснения, предупреди Апостолов.

Ако родителят разбере, че тече такава комуникация, не бива да заема мястото на детето и да влиза в разправия с човека от другата страна, защото той ще прекъсне връзката и ще изтрие следите. Правилното поведение е да се прекрати общуването на детето и да се подаде сигнал - в ГДБОП, в НЦБИ, на линия 124 123 или на safenet.bg.

Организаторите на „родителската среща” посъветваха семействата да не разчитат изцяло на програмите за родителски контрол, защото в един момент децата се научават да заобикалят ограниченията. Не върши работа и „шпионажът” с измислен профил, защото това също рано или късно се разкрива и тогава рухва доверието, а е най-важно именно то да бъде изградено – за да сподели детето с майката или бащата, ако някой го притеснява в мрежата.

В момента онлайн тормозът е най-популярната разновидност на психическия тормоз за детето в училище. За разлика от другите, той е 24 часа и остава невидим, но злепоставя в много по-широк кръг и затова причинява по-тежка травма у детето. Най-масовата практика е съученици да създават групови чатове във Вайбър или Фейсбук „Еди кой си е гей” или „Еди кой си е смотан”, даде пример Ралица Михайлова, психолог от Асоциация „Родители”. Правят се също фалшиви профили, в които се постват злепоставящи снимки. За всички е ясно, че това са колажи, но въпреки това се постига унижение и злепоставяне.

Изследване показва, че всяко четвърто дете у нас на възраст от 9 до 17 г. вече е било жертва на онлайн тормоз, а между 18 и 20 на сто от тийнейджърите са го упражнявали, посочи Георги Апостолов. На практика всички на тази възраст са въвлечени по някакъв начин, защото виждат съдържанието, което се разпространява.

При сигнал на горещата линия на Асоциация „Родители” 124 123, която таксува по 15 ст. на разговор, консултантите там съдействат за свалянето му от социалните мрежи и предлагат психологически подкрепа.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 2 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове