Кучетата не могат да бъдат носител на КОВИД 19, споделят ветеринари. Ето какви съвети дават специалистите, за да предпазим себе си и любимците си от вируса, пише trafficnews.bg.
„Кучетата не могат да заразят човек с КОВИД 19, тъй като заразата не е специфичен вирус за тях. Животните обаче, могат механично да пренесат с лапите и козината си вируса. Какво имам предвид? Ако заразен кихне или се изкашля върху кучето, то може механически да пренесе вируса. Както предметите и повърхностите. Не могат да го излъчат, освен ако стопанинът не го приеме с ръка и съответно уста. Моя съвет е, ако кучето има допир с човек, болен от КОВИД 19 или е преносител на заразата, всеки път след разходка да бъде къпано с шампоан”, съветва д-р Шишков от Ветеринарен кабинет „Д-р Шишков“.
От клиника „д-р Карагьозов”, заявиха, че към този момент няма конкретни доказателства, че КОВИД 19 може да бъде предаден от куче на човек, както и че животното може да се зарази.
„При животните също има коронавируси, но те са специфични само за тях и са друг вид. Апелираме към стопаните да предпазват любимците си като ограничат контактите им с други животни и хора”, споделиха от клиниката.
Отново за дистанция между хора и животни апелира и д-р Стефан Стефанов от клиника "Старвет".
„КОВИД 19 не е опасен за домашните ни любимци. Има коронавируси по животните, но те са различни от върлуващия в момента. Хората трябва да са спокойни, но все пак да спазват дистанция човек-човек, животно-животно и човек-животно. Чрез лапи и козина може любимецът ни да е механичен носител. Подобно е и с котките, макар да не излизат навън. Чужди хора в дома ни, може да го предадат на нея и тя на нас. Личната хигиена на хората и животните е много важна. Ако се притеснявате, изкъпете кучето с шампоан, а лапите – винаги след разходка”, каза пред наш репортер д-р Стефанов.
В момента в Пловдив всички големи ветеринарни клиники работят и се грижат за здравето на четириногите жители на града. Мерките за сигурност обаче са типични за военно положение – клиентите се допускат само с предпазни средства, персоналът е оборудван с маски и ръкавици, а в чакалните се допускат само по един.