На 22 септември в различни точки на планетата ще бъдат организирани множество прояви - протестни шествия, митинги, прожекции на филми, концерти - обединени от идеята фракингът да бъде забранен в целия свят, предаде БГНЕС.
Хора от цял свят ще отправят своя апел към техните правителства и държавни глави да бъде сложен край на извличането на фосилни горива по този доказано разрушителен за природата и вреден за човешкото здраве метод (фракинг - хидавличното разбиване, методът за добиване на шистов газ). Ще запознаят своите съграждани, които още не са осъзнали докрай опасността от неговото прилагане, със ставащото, ще разкрият истинската същност на лъжливата пропагандна кампания, разгърната от енергийните лобита.
От 17:00 часа, в Градинката между Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Народното събрание, Гражданската инициатива против проучването и добива на шистов газ по метода хидравлично разбиване ще отбележи Световния ден против фракинга. Предвидени са видеопрожекции, музика, нова информация около темата "Шистов газ", и обсъждане на бъдещи действия, в светлината на последното заседание на Временната парламентарна комисия за проучване, анализ и обсъждане на добри практики и законодателни решения във връзка с регулирането на дейности по проучване и добив на подземни богатства при опазване на околната среда.
Така активистите ще отпразнуват победата си и ще отправят недвусмислено послание към управляващите, че сега действащият мораториум върху шистовия газ в България трябва да бъде затвърден със закон. Те заявяват, че продължават да чакат въвеждането на строг контрол с гражданско участие, съвременни стандарти, нова нормативна база, спиране на разграбването чрез концесии и офшорки ..., както и да подкрепят исканията на милионите хора по света, отстояващи правото си на живот в чиста и безопасна, свободна от фракинг околна среда.
За последните години световното антифракинг движение постигна немалко успехи - наложени бяха мораториуми в отделни щати и в различни по големина населени места в САЩ; в отделни административни райони на страни от Европа (Германия, Швейцария), Австралия и Северна Америка (Канада); работи се по спиране на изграждането на газопроводи, предназначени за пренасяне на добития шистов газ. Временен мораториум съществува и в Румъния, Чехия също е на път да наложи такъв през идния месец.
На фона на тези постижения в световен мащаб, България е светъл пример за останалите страни и народи, които все още водят борба за това фракингът да не бъде прилаган на тяхна територия или да бъде спряна работа на сондите там, където те вече действат. България е една от единствените две страни в света (другата е Франция), където, след гласуване от Парламента, е въведена Безсрочна забрана върху прилагането на технологията хидравлично разбиване при проучване и/или добив на газ и нефт на държавно ниво. Това бе постигнато през януари 2012 г. след вълна от протести из цялата страна. Хиляди будни граждани тогава заявиха своята воля за спасението на плодородната българска земя и водните ни ресурси от въздействието на опасния метод.