Прокуратурата поиска извинение от лидера на „Да, България” Христо Иванов във връзка с разпространени от него неистини и неверни твърдения.
От Дирекция „Публична комуникация“ разясниха:
„На 16 юли 2020 г. при посещение в Шивачево във връзка с провеждана специализирана операция по противодействие на т.нар. „битова престъпност“ главният прокурор Иван Гешев не е бил заснет от служител на дирекцията да разговаря с жертва на престъпление, в т.ч. „възрастна жена, обект на сексуално престъпление“, каквито лъжливи внушения отправя Христо Иванов. Такава среща изобщо не е провеждана.
В публикувано в официалния канал на ПРБ в YouTube кратко видео се вижда, че главният прокурор разговаря с жители на Шивачево, пред които изразява съжаление за извършено в града тежко престъпление, както и за предприетите действия по неговото разкриване и за недопускане на подобен вид криминални деяния в бъдеще. Това става ясно и от прессъобщение, разпространено на 16 юли 2020 г., като то и видеото са публикувани и на интернет страницата на ПРБ. Никъде в профила на главния прокурор в социалната мрежа Twitter не е посочвано, че е разговарял с жертвата на престъплението, твърдят от Прокуратурата.
Въпреки тези напълно достъпни и лесно проверими факти, в свои интервюта от 23 юли 2020 г. в свои интервюта пред БНР и bTV, Иванов "целенасочено въвежда в заблуждение журналистите и съответната аудитория, като с изявленията си в качеството си на партиен лидер, оказва политически натиск върху независимостта на прокуратурата, уронва престижа на съдебната власт и накърнява конституционно установения ред за разделение на властите", казват още от държавното обвинение.
Оттам смятат, че Иванов е заблудил и премиера, чрез когото на 22 юли 2020 г. е изпратил „сигнал“ до министъра на правосъдието, в който говори за извършени нарушения на Конституцията, на Закона за съдебната власт и на Кодекса за етично поведение на българските магистрати. "В сигнала си Иванов отправя неотговарящо на истината твърдение, че на 16 юли 2020 г. в съобщение и видео, споделени в социалната мрежа Twitter, г-н Гешев публикува кадри и разговор с възрастна жена, жертва на сексуално насилие. Видеокадрите и изказването на главния прокурор, направени явно от неговия екип, показват лицето на жертвата на сексуалното насилие, без да са насочени към преследване на извършеното престъпление и са публикувани единствено за търсене на PR ефект. Дори само тези неистини показват пълната несъстоятелност и нищожност на т.нар. „сигнал", пишат от Прокуратурата.