Продължават усилията на 70 пожарникари и горски служители за овладяване на огнената стихия в местността Меча поляна, над Алеко, на Витоша, . Благодарение на бързите и адекватни действия на екипите пожарът вече е ограничен по два от фронтовете - посока Бистрица и в посока Черни връх.
Огънят е обхванал около 10 дка треви и храсти и около половин декар гора. Действията на гасаческите групи са затруднени от силния вятър и задимяването. Очаква се в подкрепа на наземните екипи да се включи и летателна техника от Министерство на отбраната.
Факти.бг. съобщи по-рано сигналът е подаден около 10.20 ч. От пожарната, коментираха, че се създава впечатление за голям пожар заради голямата задименост.
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова съобщи пред журналисти, че е възможно да се закупи специализирана противопожарна техника за труднодостъпните планински райони с парите, които общините са договорили, но не успеят да усвоят по оперативната програма "Околна среда" (ОПОС), цитирана от bTV.
По думите й всички средства по оста "Биоразнообразие" на ОПОС вече са договорени по проекти на националните и природни паркове, резервати и защитени зони.
Работим интензивно по идеята за осигуряване на средства за борбата с горските пожари, които също са свързани с биоразнообразието, тъй като ако не бъдат овладени, всички други усилия са безсмислени, коментира тя.
Липсата на подходяща техника си пролича много ярко през юли при пожара в "Бистришко бранище". Мнението на всички специалисти бе, че при наличието на такава гасенето на огъня щеше да отнеме много по-малко от седмица.
МВР вече подготвя проект за купуването на високопланинско оборудване за потушаване на пожари, което няма нищо общо с техниката за гасене в градовете, добави Караджова.
Трети подред пожар на Витоша
Районът на пожара е най-популярното място в планината над София. Там има и ски съоръжения.
Това е третият подобен пожар от началото на годината. Последният обхвана терена над пистата Витошко лале преди по-малко от седмица. На 4 октомври пламъците унищожиха около 15 декара растителност в планината над столицата.
Първият за годината пожар на Витоша беше най-сериозен. Той се разпали на 1 юли, продължи около седмица в Бистришкото бранище и унищожи 600 декара от резервата.
Въпреки многото спекулации около причината за огнената стихия тогава и очаквано за мнозина разследването установи, че няма човешка грешка.