"Варна и Бургас не са заплашени от воден режим, дори да няма валежи още година и половина, водата в язовир "Камчия" е достатъчна, а цената на водата няма да се повишава ".
Това каза за Радио Варна заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков.
"Обемът на яз. "Камчия" е над 125 милиона кубика - над 50 милиона е полезния обем. Това е един от единадесетте язовира за питейно битово водоснабдяване държавна собственост, но стопанин е съответният ВиК оператор.
Бургаското водно дружество е изнесло данни, че яз. "Камчия" има налични обеми, които могат да осигурят непрекъснато, без каквото и да е поскъпване на цената на водата, водоподаване и за бургазлии, и за варненци за поне 12 месеца. Ние в момента изпълняваме проект за 100 милиона, който включва веднъж, подмяна на водопровода "Златни пясъци", водоснабдителната система на няколко от варненските квартали и целия водопровод по така наречената деривация "Китка".
Така ще се намалят водозагубите с енергоефективни помпи, евентуално бъдещо захранване за водните нужди на Варна от деривацията "Китка", за да не доведе това до повишаване на цената на водата", каза заместник-министърът.
Нанков отбеляза, че нито ВиК операторът, нито министърът на регионалното развитие, нито още по-малко, на околната среда и водите, са субектите, които могат да определят или коментират цените на водата. По думите му има независима комисия по енергийно и водно регулиране, която е ангажирана и под чийто контрол е цената на водата.
Няма съмнение обаче, че ако водата се добива от деривация "Китка" или от карстовите извори чрез изпомпване, това ще доведе до повишаване на цените, тъй като не е гравитачна, както от яз. "Камчия", добави той.
"Чух някакви спекулации за увеличение цената на водата във Варна - че ще стане 5,50 – 6,00 лева. Абсолютни спекулации! Знаем, има социална поносимост, основната компонента във формирането цената на водата. Независимият регулатор, КЕВР решава. Но такова рязко, шоково поскъпване е немислимо и няма да има.