Парламентът прие на първо четене след ожесточени дебати промените в Закона за ДДС, с които се въвежда 10% данък върху лихвите по депозитите. "За" гласуваха 86 депутати, "против" – 29, и двама се въздържаха. За дебатите беше отделен почти целият пленарен ден.
Опозицията категорично отказа да подкрепи промените. „От три години, вече четвърта, ГЕРБ ни убеждава, че няма да вдига данъците. Това включване на лихвите в облагаемата основа на подоходния данък всъщност е поредно увеличаване на данъците”, коментира бившият финансов министър Пламен Орешарски от „Коалиция за България“.
Чисто икономически този данък няма да донесе ползи на бюджета, а по-скоро ще нанесе вреди на икономиката, смята той. „Всеки начинаещ макроикономист знае, че по-малко спестявания означават по-малко инвестиции и по-малки възможности за икономически растеж”, напомни Орешарски.
Йордан Цонев от ДПС изтъкна, че планираните около 140 млн. лв. постъпления от въпросния данък ще бъдат взети от българските граждани, но няма да влязат във фиска. „Една част от тях ще влязат в бюджета, друга ще бъдат взети под формата на такси за новите финансови продукти на банките. По такъв начин ще бъде ощетен отново българският гражданин”, предположи Цонев и прогнозира, че българският народ ще накаже управляващите.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев призова всеки депутат, който говори по въпроса, да обяви дали има конфликт на интереси заради собствени влогове в банки. Йордан Цонев репликира веднага, че депутатите попълват данъчни декларации, които са публични и могат да бъдат видени на сайта на Сметната палата. „Уверен съм, че няма депутат от ГЕРБ и от всички парламентарни групи, който да скърби, че ще му вземат 10 % от лихвите. Но когато на майка ми, която има 5000 лв. влог, й вземат 10, 20 или 30 лв. на година, тя ще скърби. И вашата майка също”, обърна се към Красимир Велчев Цонев.
Иван Костов подчерта, че облагането на лихвите ще намали нетните доходи на домакинствата и едноличните търговци. ГЕРБ увеличава пълзящо налозите и търси начини за наливане на средства в нереформирани сектори, отсъди лидерът на ДСБ. Според него е нужна сериозна данъчна реформа, а въвеждането на нов данък в последната година от един мандат е непочтено. Това трябва да става в началото, за да може да се провери и да се носи отговорност, присъедини се и "Атака" към опонентите на налога. Павел Шопов определи предложението на финансовото министерство като данъчно мародерство.
„Аз съм от тези вложители, които имат големи влогове. Този закон ще удари точно такива хора, затова е този отпор в обществото – обясни от своя страна Красимир Велчев. - И тези сълзи, които се проливат за бедните хора, за пенсионерите, са пълна демагогия”.
Според него хората, които имат влогове над 50 000 лв., са под 1%. Точно те ще платят хиляда пъти повече от бедните, а хората с 1000 лв. ще плащат по 0,20 лв.,0,30 лв. на месец от този данък, но ще получат около 15 лв. върху пенсията. Велчев изтъкна, че законът е направо социален и ляв, затова Орешарски би трябвало да свали шапка на финансовия министър Дянков. Държавата ни в последните години била станала държава на рентиери и лихвари.
Промените предвиждат доходите от лихви по влогове и депозити в банките да станат облагаеми от 1 януари 2013 г. Доходът от лихви по влогове и депозити ще се счита за придобит към датата на начисляване на лихвата и ще се облага с окончателен данък в размер 10 на сто. Налогът ще се удържа и внася от търговските банки в срок до края на месеца, следващ тримесечието на начисляване на лихвата.
Безсрочните влогове, към които спадат и детските, обаче няма да бъдат облагани с лихва, а тя ще се начислява само върху срочните депозити, уточни заместник-министърът на финансите Владислав Горанов.