Над 40% от малките и средни дърводобивни предприятия в България са спрели работа, съобщи Българската национална телевизия. Данните са на Асоциацията на дърводобивните фирми. Според тях причините за това са коронавируса, който е повлияла на износа, както и ценовата политика на държавните предприятия. Дърводобивните фирми са поредният сектор, който настоява за помощ от държавата заради коронавируса. Категорични са, че кризата се е отразила на цялата им дейност.
"Браншът е пред колапс. Процесът е свързан от работата в гората до крайни клиенти, продажба на дървесина, ограниченията за движенията така или иначе дадоха отражение", заяви Цветан Цонев - председател на УС на Асоциацията за дърводобивните фирми - Търговище.
"Аз съм от Хасково, в момента в Хасково мога почти да кажа, че съм останал само аз в горското стопанство, а бяхме над 20 фирми", посочи Димитър Топалов - заместник-председател на Асоциацията на дърводобивните фирми - Хасково.
От бранша настояват да се промени и ценовата политика на държавните предприятия.
"Дървесината е скъпа, услугата за сеч е ниска", заяви Димитър Топалов.
"Продават по-скъпо и несъобразено с конкретната пазарна ситуация, проблемът е поставян многократно, включително и на национално ниво - министерство. Резултатът до момента е нула", продължи Цонев.
"Неправилно целият сектор е демонизиран пред обществото, неправилно са представени като вандали в горите и държавата прави стъпка назад при всяко едно изказване, че тези фирми злоупотребяват при работата в горите", каза адвокатът Марин Поповски.
Пострадалите предприятия се обединиха в национална браншова организация на дърводобивните фирми. По този начин те ще могат да участват в работните групи и в изменението на законопроекти.