Депутатите от Комисията по здравеопазване приеха на първо четене промени в Закона за автомобилните превози, с които се въвежда регулация на дейността на линейките извън обхвата на спешната медицинска помощ, предаде БНР.
Медицинският транспорт, извън обхвата на Спешната помощ, в над 95% от случаите, е необходим на гражданите и се заплаща от тях.
Едва в по-малко от 5% от случаите е необходим на лечебните заведения, посочи депутатът Борис Ячев от “Обединени патриоти“, който е сред вносителите:
“Проблемът идва от това, че благодарение на липсата на създадена регулация, в момента над сто обяви в интернет пространството предлагат т.нар. услуга “медицински транспорт“, като голяма част от тях са в сивия сектор. Извършват се данъчни измами, включително умишлено животозастрашаващи действия“.
Всички линейки трябва да попаднат в специален регистър, за да може да има ефективен контрол на пътя.
Промените в член 24 на закона включват създаването на наредба, която да има изискване за оборудването на линейките, екипите, начина на извършване на превоза, предпътния контрол и административнонаказателната отговорност.
След анализ и оценка на настоящата ситуация, вносителите на законопроекта посочват, че това няма да утежни излишно работата на болничните заведения.
Предвижда се контролът на техническото състояние на автомобилите да се извършва от ДАИ, а качеството на медицинското оборудване от РЗИ.