Отидете към основна версия

2 876 11

Обявиха обществена поръчка за реставрацията на банята в „Овча купел“

  • баня-
  • овча купел-
  • минерална вода-
  • реставраация

Нашата философия е реставрация на историческите сгради и използване на минералната вода по най-съвременни способи

Обявена е обществена поръчка за реставрацията на банята в „Овча купел“. Тя ще бъде възстановена в оригиналния си вид. Очакваме още в средата на годината да започнат реставрационните дейности. Това обяви в интервю за БГНЕС зам.-кметът по култура в Столичната община Тодор Чобанов.

„Нашата философия е реставрация на историческите сгради и използване на минералната вода по най-съвременни способи, с внедряване на нови различни разнообразни спа технологии под ръководството и надзора на хабилитирани лица и на компетентни специалисти“, коментира Чобанов и добави, че това, което може да се случва в тях е именно съвременни практики, свързани с балнеология, спа, рекреация, използване на различни природни ресурси за подобряването на здравето на човека. Той увери, че общината работи в тази посока от няколко години.

Той посочи, че банята в „Овча купел“ е по-напреднала в сравнение с тази в Горна баня.

„Очакваме все още Министерството на културата да съгласува нашия проект, след което да обявим обществена поръчка. Там проблемът е свързан с концесия, която отнема по-голямата част от минералната вода. Дебитът, който по концесионен договор е оставен за обществени нужди е крайно недостатъчен. В топлите месеци дебитът е недостатъчен дори за чешмата, откъдето хората си наливат вода и се е случвало, тя да пресъхне. Там това ще бъде големият проблем. Но сградата ще бъде реставрирана изцяло в оригинален вид, ще бъдат запазени басейните както са в момента“, увери Чобанов.

Зам.-кметът припомни, че в края на 80-те и началото на 90-те всички обществени бани в София са били затворени и оттогава за тях не са били полагани никакви грижи, в следствие на което днес те са в тежко състояние и се нуждаят от сериозни средства , за да заработят отново за гражданите. Чобанов добави още, че в края на предишното десетилетие общината е направила анализ и се е взело решение баните, които могат да бъдат спасени, реставрирани и възстановени поетапно да бъдат прехвърлени на СО, за да бъдат спасени и върнати към функция.

„Първата баня, която получи общината беше тази в Банкя през 2009 г. Тя най-накрая ни беше прехвърлена. Тя е една от най-старите, най-големите места в България, наричана още в онази епоха „Фабрика за здраве“. Тя е разработена с визията за балнеология, за лечебни процедури и за използване на минералната вода за здравето на хората“, поясни той.

Чобанов припомни още, че допреди няколко години е имало сериозни опити знакови обекти да бъдат приватизирани, което е застрашавало тяхното съществуване, защото повечето интереси били свързани с инвестиционни намерени, а именно строителство на сгради за други цели. През 2015 г . обаче по настояване на кмета Йорданка Фандъкова, Министерството на здравеопазването извадило от списъка за приватизация баните в „Овча купел“ и „Горна баня“ и така те били спасени.

Попитан дали могат да се намесят и в спасяването на банята в „Княжево“, зам.-кметът обясни, че тя не е собственост на общината.

„Ние нямаме капацитет да поемем повече обекти от колкото вече сме взели. 2009 г. Това са скъпи обекти. Тук голямата задача е да осигурим ресурса, който е необходим. Смятам, че държавата има достатъчно възможности да я реставрира. Там има съседни имоти и може да се мисли и за учредяване на концесия“, коментира Чобанов и добави, че като цяло инвестиционният интерес от страна на бизнеса към такъв вид инициативи е много слаб.

По отношение на сградата на Централната баня в София, където се помещава и Регионалният исторически музей -София, зам.-кметът каза, че евентуалното възстановяване на работата на басейните няма да попречи на дейността на музея и те ще работят съвместно.

Тодор Чобанов коментира още, че не е възможно да се сложат кранчета на минералната вода, която се намира в съседство на Централната баня и е със свободен достъп.

„Ако някой сложи кранче на минералната вода извора ще избие на друго място. Този тук специално е променял доста интензивно параметрите си. Дебитът чувствително е спаднал през годините“, обясни той.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове