От БСП обвиниха ГЕРБ в студиото на „Тази сутрин“ по бТВ, че приемат правила, които не гарантират прозрачността на изборите догодина, както и че се опитват да направят „далавера” с РЗС. Мнозинството пък настоява, че е предприело необходимите мерки за честното провеждане на вота и е изпълнило международните препоръки, отправени на страната след президентските избори миналата година.
Червеният депутат Мая Манолова подчерта пред бТВ, че партията й има няколко основни искания, които целят именно избягването на всякаква възможност за фалшификации с бюлетини и протоколи.
„За да се осуети подаването на бюлетина, носена отвън, предложих да се поставят два подписа върху бюлетината - на членове от секционната комисия. Това беше отхвърлено от НС. Има предложение да се правят извлечения от протоколите в секциите, които да са с удостоверителен характер – да показват колко са гласувалите, колко са действителните или недействителните бюлетини и т.н. като копия от тези извлечения се предоставят на всяка партия”, каза Манолова и допълни, че мярката е предложена, тъй като „в момента се подменят протоколи на избирателните комисии по пътя, а при въвеждането на данните също се правят промени”.
От своя страна депутатът от ГЕРБ Емил Радев обясни, че и в момента може да се направи извлечение на протокола от всяка избирателна секция, но оригиналът е един. „Склонни сме да осигурим 16 000 ксерокса, колкото и да е трудно, за да удовлетворим желанието на опозицията да им се направят копия. Проблемът е, че те настояваха да има по 5-6 оригинала, което е невъзможно”, добави Радев.
Сред другите предложения на БСП за гаранции за честност на вота са - представители от опозицията в ръководството на избирателните комисии, както и публичен контрол върху начина, по който се въвеждат данните в информационното обслужване. „Обичайна грешка е да се разменят два резултата – примерно този на БСП с този на „Атака”. Искаме така да може да се направи паралелно преброяване при необходимост”, посочи още депутатът от Коалиция за България.
Според Манолова ГЕРБ „вкарват промяна в закона, така че РЗС да има членове в избирателните комисии” – нещо, на което досега тази партия не е имала право. Тъй като по закон председателят и заместника му в дадена секция не трябва да са от една и съща партия – така на практика се заобикаля това изискване, смятат червените.
Те негодуват и срещу „ограничените” права на международните наблюдатели, които не можели да присъстват на заседанията на ЦИК и РИК, както и в предаването на протоколите и въвеждането на данните от тях.
Според Радев това е било решено, тъй като протоколите и резултатите в тях щели да бъдат качвани в реално време онлайн в сайтовете на ЦИК.
Междувременно трети ден парламентът ще обсъжда промените в Изборния кодекс. Приетото до момента: отпада преференциалното гласуване; остава принципът за уседналост при гласуване на евро и местни избори. Ще се гласува, както досега, в неделя.
В четвъртък опозицията не можа да се пребори за зам.-председателските места в избирателните комисии и да прокара текст наблюдателите на изборите да присъстват и в секционните комисии през целия изборен процес.
Прието беше, че заседанията на ЦИК ще се излъчват на живо в интернет, не всички решения обаче ще могат да се обжалват в съда. В знак на протест „Атака” напусна заседанието.