Директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев предупреди гражданите, че когато човек боледува дълго време от коронавирус е голяма възможността да настъпи някаква мутация на вируса в неговия организъм.
„Когато човек боледува дълго време, той е на интензивни грижи, възможността в неговия организъм да настъпи някаква мутация на вируса, която да се задържи в хода на заболяването, е голяма. Затова колегите знаят, че от такива пациенти трябва да се взимат материали за изследване с PCR, които да се изпращат в Националния център за секрениране, защото при такива пациенти е много вероятно да настъпи някаква мутация, която ние трябва да хванем рано и да не допускаме нейното разпространение в обществото“, обясни проф. Кантарджиев в сутрешния блок на БНТ.
„Можем да забавим или да спрем разпространението, когато някой човек има две ваксини, но въпреки това, ако заболее и се докаже коронавирус, PCR материалът трябва да бъде изпратен в Националният център, защото може да се касае за някаква мутация на вируса, която по-малко се въздейства от антителата на ваксината“, каза още той.
Проф. Кантарджиев каза още, че друг вариант е ако някой човек е доказано боледувал и заболее втори път, трябва отново да се изследва с PCR и материала да се изпрати в Центъра. Той добави, че клетъчният имунитет предпазва идеално от разновидностите на коронавирусите.
„Трябва да се акцентира възрастните хора да се ваксинират и да направим така обществото да е готово и повечето хора да се ваксинират. Скъпи сънародници, не чакайте да дойде нова ваксина и не чакайте да дойде есента. Хайде си пожелаем едно спокойно лято и това става само чрез масова ваксинация“, подчерта проф. Кантарджиев.
„Мерките трябва да са навременни. Когато съвпадат с някакви промени в климата, тогава резултатът е добър. Сега имаме по-малко от 120 на 100 хиляди болни на 14 дни. Нещата вървят добре, не само от времето, но и от разбирането на хората. Без мерки, да разчитаме само на времето, не бива“, предупреди проф. Кантарджиев.