В опитите на предишни правителства да ограничат купуването на вот, 2014 г. имаше успех на известни места. Всяко усилие да се ограничи купуването на вот е полезно. Колко ще е ефективно, ще може да се разбере след изборите. Това заяви Тихомир Безлов, център за изследване на демокрацията пред bTV.
За мен имаме между 800 и 2500 рискови секции, зависи от методите, има много дискусии. Според мен начинът да се подходи към този проблем е да се гледат данни. Имаме налице и друг феномен, който се случи след 2014 година - отварянето на европейския трудов пазар на най-големите държави. Там има едно огромно изпразване на ромските секции, включително и при гласуванията, просто защото тези хора са в Западна Европа и няма тази тежест, която беше преди", заяви той.
"Имаше тенденция и при купуването на гласове сред студенти, по дискотеки още през 2005 г. или при възрастни хора, като класически случай беше на север, където сумата на глас стигна 300 лв. в онези времена. Имаше всякакви форми на купуване. В някои места се адаптираха и започнаха да се разпределят и делят гласовете между няколко партии, това е и причината да няма много сигнали, тъй като всички са доволни.", посочи Безлов.