Имам една папка, веднага я давам, ако има комисия за разследване на подслушване. Ето я тази информация. Само в тази папка има изброени 123-ма души, за които има данни, че са били подслушвани. Това е ограничение на конституционните им права. Това заяви вътрешният министър Бойко Рашков.
„Г-н Хаджигенов, ако вие сте председател на комисията, Ви предавам папката срещу опис. Още днес ще предам папката, ако е възможно, но аз няма да наруша закона“, подчерта министърът.
Още днес ще получите една част от доказателствата за неправомерно използвани СРС. Това каза служебният вътрешен министър Бойко Рашков в парламента по време на изслушването си за подслушванията.
"Има данни, че по отношение на някои от протестиращите граждани, които са били подслушвани миналата година, наблюдението е продължило доста дълго време, създаващо съмнение за законосъобразността на срока", каза Рашков.
"Особено интензивни са използвани тези тайни способи след нахлуването на прокуратурата в президентската институция на 9 юли 2020 г. Мотивите, с които са искани разрешенията, са, че лицата целят да бъде подронена, отслабена, съборена властта в републиката и извършване на опит за преврат за насилствено завземане на властта в центъра и по места, което съставлява престъпление против републиката", обясни служебният вътрешен министър.
Той припомни, че през 1996-1997 г. парламентът също бе обсаден от протестиращи. Тогава обаче нито един прокурор не си е помислил, че се извършва престъпление против републиката и такива дела не са били образувани.
"Искате да изброявам имената на лицата, подслушвани със СРС, но сте сбъркали името. Извикайте си дясната ръка на таралежа да дойде тук да чете СРС-та по цели дни. Аз не се казвам Цветан Цветанов и такава информация законът не ми позволява да ви дам и колкото и да настоявате това няма да стане", подчерта Рашков и допълни, че става дума за стотици граждани, подложени на ограничения върху техните права със СРС.
"Стотици български граждани са били подслушвани по искане на Спецпрокуратурата и по разрешение на Специализирания съд. МВР са наблюдавали безучастно как някои от техните служби – ГДБОП, Вътрешна сигурност и ГДНП, са изпълнявали функциите на обслужващ персонал за Специализираната прокуратура и са извършвали сериозни нарушения на Закона за защита на класифицираната информация", каза Рашков.
По думите му имената на лица, които са били подлагани на СРС-та, са разнасяни на листчета, които впоследствие са били унищожавани. Не са изготвяни никакви справки в тази връзка, а информацията не е описвана, според Рашков, очевидно съзнателно.
"Освен това всички искания на прокурорите са изготвяни в нарушение на Закона за специалните разузнавателни средства от самите оперативни работници от тези служби. Законът предвижда, че исканията по наказателни дела на прокуратурата са правомощия единствено на наблюдаващия прокурор, а служителите са използвани като слугини на българската прокуратура", каза Рашков.
Само в една справка има споменати, че са наблюдавани 19 лица.
"Толкова много мероприятия са провеждани, че тези служители в МВР са работели дълго след изтичане на работното им време. Това е довело до изплащане на доста солиден бюджет за този извънреден труд", информира още Бойко Рашков.