В проектокабинета на ИТН има серия от номинации, които будят въпроси. Това коментира пред медиите в Плевен председателят на ПП АБВ Румен Петков, съобщиха от пресцентъра на партията. Петков добави, че така формираният състав на предложението на партията на Слави Трифонов издава безсилие, липса на потенциал, воля да се управлява държавата и кадрова немощ, а тези, които са предложили на Трифонов персоните в кабинета, не обичат лидера на ИТН.
Колкото до представения кандидат за вицепремиер и вътрешен министър Петър Илиев, Петков съобщи, че в момента на неговото кандидатиране Илиев е длъжностно лице на държавата Барбадос. По думите на лидера на АБВ в отговор от Министерството на външните работи на запитване по Закона за достъп до обществена информация става ясно, че като почетен консул на Барбадос Илиев разполага и с традиционните за целта атрибути, като кола с дипломатически номер, офис, недосегаем за полицейски проверки и т. н.
„Да предложиш длъжностно лице на чужда държава за член на нашето правителство е грозно, унижение на България, българските институции и българското общество“, посочи Румен Петков и заключи, че Петър Илиев, особено с последното си медийно участие, е „занулил“ Трифонов.
Председателят на ПП АБВ обясни, че колкото до необичайната ситуация с проектокабинета и оттеглилия се кандидат-премиер, по закон процедурата трябва да приключи с гласуване в Народното събрание и едва тогава да се следват останалите институционални стъпки.
Румен Петков е категоричен, че трябва да се търси изход чрез съставяне на кабинет с десетина общи за държавата приоритети, който да работи до март 2022 г., когато да бъде оценен и, съобразно ситуацията, да се види тогава дали мандатът му да бъде продължен. Според него сред задължителните национални приоритети са Зелената сделка и гарантиране на енергийната сигурност, възстановяването и средствата за целта.
„Енергийната сигурност на България е под заплаха“, посочи Петков и припомни принципната позиция на АБВ по този въпрос. „Енергийната сигурност на България е стратегически въпрос, който трябва да бъде сред основните приоритети на следващ кабинет“, изтъкна Петков.
„Пускането на нови блокове на „Марица-Изток 2“ означава оскъпяване на тока. На България ѝ трябват енергоблок едно и две на АЕЦ-Белене и 7 и 8 на АЕЦ - Козлодуй“, е категоричен той.
„Забавянето на изпълнението на проекта АЕЦ - Белене е катастрофално, това е силното за България решение“, каза Петков и подчерта, че централата трябва да бъде държавна.
2.5 млн. българи поискаха през 2016 г. мажоритарни избори в два тура за НС, но политиците отказват да го изпълнят.
Легитимни ли са за Вас избраните след това парламенти? Линк към резултатите от анкетата