Нямаше консенсус относно актуализацията на бюджета по време на Консултативния. съвет за национална сигурност, свикан от президента Румен Радев. Това заяви в „Лице в лице“ по бТВ председателят на Народното събрание Ива Митева, минути след края на срещата.
По думите ѝ мястото за дебат по темата е в парламента, проектобюджетът е внесен от служебния кабинет в Народното събрание и предстои обсъждането му в зала.
„Фокусът беше изместен. Не беше мястото в Президентството да се дебатират тези въпроси. Смятам, че народните представители съвсем скоро ще започнат да се занимават с този въпрос. В сряда първа точка в дневния ред ще бъде конституирането на комисиите. Имам уверението от колегите, които ще бъдат в бюджетната комисия, че още в сряда ще има заседание, ако такава бъде избрана и ще започне работа по актуализацията“, обясни Митева.
Тя коментира, че по време на КСНС са били представени доклади, обобщаващи мотивите за актуализация на служебния кабинет.
„Разбирам притесненията на президента, той е поставен в особена ситуация – пред президентски избори и пред вероятността за нов служебен кабинет. Смятам обаче, че отговорността за актуализацията на бюджета е на народните представители и на Народното събрание“, допълни тя.
Според нея повечето парламентарно представени лидери са се обявили „за“ актуализация на бюджета, но не с параметрите, предложени от служебния кабинет.
По думите ѝ най-вероятно хора от „Има такъв народ“ ще оглавят комисиите, свързани с конституционни и правни въпроси, бюджет и земеделие. Тя уточни обаче, че може да има и корекции.
Относно миграционния натиск към страната ни и ситуацията в Афганистан, Митева посочи, че министърът на МВР Бойко Рашков е изнесъл подробна информация по казуса по време на КСНС. Митева обясни, че всички представители са се обединили около становището, че темата трябва задълбочено да се обсъди в парламента и спешно да се предприемат мерки.
Председателят на Народното събрание обясни, че е свикала извънредно заседание на парламента утре заради шокиращите кадри на полицейско насилие по време на протестите през лятото на 2020 г. Според нея целият народ се е възмутил след изнесените видео материали.
„Вярно е, че събитията са били преди повече от 1 година, но обществото не разбра какво се случи след това. Аз се чух още онзи ден с едно от децата и те са доста притеснени. Позволих си да ги поканя за заседанието, за да видят как народните представители ще ги гледат в очите – за да видят дебата и как депутатите изпълняват своите задължения“, каза Митева.
Тя обясни, че очаква в доклада от главния прокурор Иван Гешев да стане ясно какви мерки са били предприети, има ли наказани лица и докъде са стигнали разследванията. Митева отхвърли възможността обвинител №1 да не го направи.
„Ще изслушаме министъра на вътрешните работи. Той ще ни каже нарушителите с какви наказания са, техните началници и ръководители – наказани ли са? Има ли предприети мерки това да не се допуска? Не трябва да бъдем безразлични“, посочи председателят на Народното събрание.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.