"Партиите на промяната изказаха своите доводи. За нас беше важно да уточним по актуализацията на бюджета кои са приоритетите, които са важни за нея. Направихме срещи с браншови организации и със синдиката на МВР. Всички те се обявиха за това. Тези, които днес отхвърлиха това наше предложение, нека да отидат и да обяснят на браншовете защо това се случва и защо се бави актуализацията на бюджета", заяви депутатът от БСП Иван Ченчев в студиото на "Денят ON AIR".
А относно това защо от "Демократична България" не отидоха на преговори с БСП, социалистът изтъкна, че от партията си сменят мнението постоянно. И добави, че в 45-ото и 46-ото Народно събрание е било пропиляно ценно парламентарно време.
"Българските граждани искаха стабилност, сигурност, искаха да им се решават проблемите. Това е едно поведение, което не е държавническо", категоричен е Ченчев.
По думите му всички са знаели, че краят на срещата между БСП и ИТН е бил предизвестен.
"Нямаме и не сме имали намерението да правим компромиси по отношение на важните приоритети за страната. Ние ги поставихме на масата, разписали сме ги. На преговорите и те се съгласиха - в един момента бяхме най-диалогичната, най-балансираната партия, според техния лидер. Днес изведнъж се оказахме пак партия на статуквото", коментира депутатът.
Относно информацията за това кой в чий кабинет е ходил, депутатът каза, че БСП винаги е била права за едно нещо - а именно, че "нещо се случва някъде на тъмно".
"Те са ходили. Всички те си го признаха под една или друга форма. Това говори колко права е била БСП - че винаги нещо се случва някъде и то е на тъмно. Ние искахме всичко да бъде на светло - пред камерите на телевизиите", добави Ченчев.
Социалистът смята, че все пак в 46-ия парламент е имало наченки на диалогичност между отделните партии. А относно разговори в 47-ото Народно събрание, той уточни пред Bulgaria ON AIR:
"Важно е да видим какъв е математическият сбор в 47-ото НС. При наличието на плаващи мнозинства всеки ден щяха да ни обвиняват по различни причини различните партии. Цялата тази работа е въпрос на диалог, който така и не се осъществи, защото те си променяха решенията".
Ченчев смята, че е било важно за страната да бъде направено техническо правителство, което да реши определени проблеми у нас и да вземе решения, които редовен парламент може да вземе.
"Ако имаме избори в три различни недели, и то в ситуация, в която Ковид кризата може да е задълбочена - може на хората да им писне и да не излязат да подкрепят, който и да е политик. Личното ми мнение е за избори 2 в 1", посочи социалистът.
Той изтъкна, че президентът трябва публично да заяви дали би подкрепил евентуален политически проект на Кирил Петков и Асен Василев.
А дали в петък ще бъде представено име за кандидат-премиер, депутатът от БСП уточни, че това трябва да реши Националният съвет на партията.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.