Вследствие на увеличение на цената на газа през януари КЕВР ще бъде принуден да увеличи цената на топлинната енергия, а оттам – цената, на която се изкупува съпътстващо произвежданата електрическа енергия.
Това прогнозира енергийният експерт Еленко Божков, бивш член на КЕВР, член на Стратегическия съвет при президента, в предаването „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“.
Еленко Божков обясни, че ще се наложи увеличението на т.нар. такса „Задължение към обществото“, която се заплаща от всички – и от битовите потребители, и от бизнесът.
„С тази такса „Задължение към обществото“ се компенсират премиите между пазарните цени и преференциалните цени за топлофикациите, за електрическата енергия. И оттам, като се увеличи тази такса „Задължение към обществото“, ще нараснат и сметките за електрическа енергия. Значи ще има две увеличения. Това беше потвърдено и на пресконференцията, която беше дадена в Министерски съвет, и от Иван Иванов, като той се измъкна ловко с това да не отговори на въпроса „Колко ще бъде увеличението?“, защото не се знае как и с колко ще се увеличи цената на природния газ до края на декември тази година, защото увеличаването непрекъснато нараства и продължава“, подчерта експертът.
Според Еленко Божков през тази година България вече е трябвало да може да ползва азерски газ, който е значително по-евтин.
„На този въпрос дължи отговор директорът на „Булгаргаз“. Това са 1,3 милиарда кубически метра годишно, които ние не получаваме. Тръбата, по която можеше да се доставя този газ, все още не е завършена. Това е връзката с Гърция. Тя се забави поради действие, или не – правилното е да се каже поради бездействието на правителството на Борисов близо две години. Хвърлиха се всички усилия, за да се завърши „Турски поток“, който също закъсняваше, беше зарязан и продължава да бъде зарязан строежът на тази връзка, която трябваше да бъде завършена – забележете – още юли тази година“ посочи Еленко Божков.
Експертът обясни, че това, което може държавата сега да направи при извънредни обстоятелствата като тези, е да търси начин за евентуално ограничаване на износа.
„Въпреки че сме заплашени от санкции от страна на Европейската комисия и Европейския съюз, ако ние ограничим износа. Но в същото време виждаме, че Франция ограничава износа от своите атомни централи, така че да може нейните потребители да се ползват първи от по-ниските цени от ядрените централи на Франция. Същото би могло да се направи и при нас, само че трябва да се намерят законови пътища“, подчерта Еленко Божков.