Както със закона „Магнитски“, така и с досиетата „Пандора“, виждаме, че нашите институции са неспособни да преследват такъв тип престъпление, особено когато става въпрос за господин Пеевски. Той излиза и в двата списъка на „Магнитски“ и на досиетата „Пандора“. Това каза Антоанета Цонева от "Демократична България" „Още от деня“ по БНТ.
„Трябва да си зададем много въпроси. Къде са КПКОНПИ? Къде е НАП? Някога разследвано ли е имущественото състояние на Пеевски, също и на адвоката му Александър Ангелов, който действа като негово консилиери. Отговорът на въпросите – не“, беше категорична тя.
Според Цонева, НАП трябва да започне данъчна проверка за укриване на данъци и имотното състояние на Пеевски и на адвоката му Александър Ангелов, за да може да бъде установено за какво става дума.
„Ако ние смятаме, че КПКОНПИ е завладяна институция, начело с господин Цацаров, би трябвало да считаме, че в този служебен кабинет НАП е „освободена“ институция. Не трябва да има пречки да започне разследване на неговото имуществено състояние“, допълни тя.
Цонева припомни, че в 46-я парламент е била конституирана комисия по закона „Магнитски“. Тя е оглавявана от председателя на „Демократична България“. В рамките на работата на тази комисия било установено, че от 14 проверки, които в годините са били предприемани спрямо Пеевски, всички са прекратени. Той никога не е бил разследван истински от българската прокуратура.
По въпроса за полицейското насилие по време на протестите, Цонева коментира: „Новата проверка, която беше разпоредена със своя нов обхват, е установила още 8 души, които неправномерно са използвали физическа сила и помощни средства. Много внимателно и отблизо следим как се развива това разследване. Защото е важно хората, които са участвали в това брутално полицейско насилие, да бъдат наистина наказани.“