Майка осъди община Пловдив за 10 000 лева заради падане на дете от катерушка, съобщават от Plovdiv24.bg.
Сумата представлява обезщетение за неимуществени вреди – болки, страдания и неудобства, в резултат от травматично увреждане, претърпяно на 31.03.2019 г., причинено при падане от съоръжение за игра на детска площадка, стопанисвана от Община Пловдив, находяща се в междублоково пространство в район "Южен“. Общината ще трябва да заплати и разноски по делото, в размер общо на 640 лева.
По делото е посочено, че през 2008 г. Районното кметство изградило само три от съоръженията на мястото на инцидента - детска люлка откъм източната страна на Сграда, пясъчник и пързалка, на южната страна на посочената сграда. Освен посочените, на площадката се намирали и други съоръжения - сферично съоръжение /кълбо/, предназначено за катерене и съоръжение с форма на кораб, поставени преди тези от 2008 г.
По делото са събрани гласни доказателства чрез разпит на бащата на детето. В показанията си той удостоверява, че е присъствал на инцидента на площадката пред блока, в който живеят. Свидетелят, майката на детето и други родители седели на пейката до площадката, която е максимум на два метра от катерушката, на която дъщеря му е паднала. Посочва, че дъщеря му, играейки, се хванала да се превърти, но се изпуснала и паднала на лакътя.
Посочва още, че катерушката представлява метална конструкция, с три листа, изправени на височина, по които има напречни греди, за които децата се хващат и се катерят. Детето паднало от най-ниската греда. Опитала се да направи кълбо напред, превъртяла се и паднала на ръчичка. Посочва, че визуално е видял какво се случва и първи се е притекъл.
Свидетелства, че на катерушката е нямало ограждения. Нямало табели или указания как да играят децата на детската площадка. Нямало поставена настилка на пода, директно била закрепена на земята. Също така сочи, че жените били седнали на пейка, мъжете били срещу тях, а буквално срещу тях била катерушката. Наблюдавал детето. Видял как се превърта и пада и отишъл да я вдигне.
След инцидента закарали дъщеря си в УМБАЛ, където било установено счупване на ръката, при което било спешно оперирано, под пълна упойка. Били поставени две игли и гипсова шина. На 3 април изписали детето от болницата, на която дата имало рожден ден и отменили същия. Поканили деца вкъщи, като установил различно поведение на дъщеря си. Уплахата ѝ била голяма. Детето отказало да посещава и детско заведение.
След операцията то получило оток, трябвало да държи ръката постоянно изправена, което създавало голяма трудност. При смяна на марлята при личния лекар детето проявило агресивно поведение, крещяло и се тресяло от страх, и до свалянето на иглите на 7 май детето не позволило да му сменят марлята. То станало затворено. Излагат се обстоятелства и относно второто постъпване на детето в болница на 7 май, преди операцията то се тресяло от страх и плачело.
След изписването от болницата, веднага започнали рехабилитация, при което детето изпитвало страх. През този период родителите са се грижили за детето в обличането, къпането и храненето. Към момента то разпъвало ръката на 180 градуса, но не искало да я движи повече от това. На ръчичката на детето останал огромен 10-сантиметров белег.
В производството е прието заключение на съдебно-медицинската експертиза. Според заключението на експертите, от наличните медицински документи се установявало, че на 31.03.2019 г. при падане от детска катерушка детето е получила счупване, което е определено като закрито счупване на горния край на раменната кост /хумерус/. Това счупване е наложило открито наместване на счупените фрагменти и метална остеосинтеза на последните. Поставена била мека превръзка, след 40 дни детето отново било хоспитализирано и металните тела – отстранени. Последвала рехабилитация и раздвижване на лявата ръка.
Съдебният експерт счита, че оздравителните процеси са приключили в рамките на 5-6 месеца.