"Ние очакваме деескалация от страна на Русия. Това е целта на този диалог, той не е самоцел. Целта е постигане на тази деескалация със средствата на дипломацията, а не на оръжията".
Това заяви пред БНТ Драгомир Заков, постоянен представител на България в НАТО.
Не може НАТО да затвори вратата пред която и да е европейска демокрация - Украйна и Грузия са само два примера, посочи той.
В момента България и Румъния някакси изкуствено са във фокуса. Русия има своите интереси в Черноморския регион, но българските въоръжени сили са въоръжени сили на НАТО, би било много странно да ги изтеглим. Въоръжени сили на съюзници не са чужди сили, така че ние не можем да кажем, че България или Румъния са втора категория страна членка, категоричен е Заков.
Той коментира и въпроса има ли отпор за присъствие на въоръжени сили на НАТО у нас. Видях една консенсусна позиция във всички институции. Това е консенсус, който аз не съм виждал от доста години по такава тема, посочи той.
Всяка държава има своите дефицити, България не е изключение от общото правило но самия факт, че ние сме в тази организация с още 29 страни членки... всяка от тях има възможности, обясни Заков.
България е надежден съюзник - пето поколение надежден самолет не се изпраща в ненадежден съюзник, заяви той на въпроса за намерението на Испания и Нидерландия да изпратят военни самолети у нас.
По въпроса за Украйна като център на напрежението НАТО-Русия, Заков обясни:
Украйна като страна партньор има достъп до редица инструменти, включително преди няколко години получи статут на партньор с разширени възможности, които отдават на Украйна по-голяма устойчивост, демократичност на институциите, реформа в сектор сигурност. Това е, което НАТО направи до момента и продължава да го прави.
При ситуация на инвазия на Русия - НАТО има редица инструменти, за да подпомогне Украйна без да изпраща войски. Може да я подкрепи с невоенни средства - на дипломацията, на санкциите, допълни Заков.