Общините не могат да си платят сметките за ток и на не малко места се налага въвеждане на режим на уличното осветление. В студиото на "Денят започва" кметът на Димитровград и зам.-председател на УС на Сдружение на общините Иво Димов представи данни с колко са се увеличили сметките в сравнение с миналата година.
Целевото проучване на Националното сдружение е проведено в началото на 2022 и показва много сериозно разминаване в стойностите за електроенергия и отопление в сравнение с 2021 г.
Прогнозните разчети очертават за 2022 г. 670 млн., които трябва да платят общините, при 164 млн. миналата година.
"Сами разбирате колко голям ресурс трябва да отделят българските общини, за да покрият текущите си разходи за електроенергия и отопление", каза Димов.
"Има няколко опции за общините да платят тока си. Да съкратят друг вид разходи - да съкратят персонал или да намалят електроенергията, ограничавайки уличното осветление. Всяка една община е специфична като възможности и разходи", изясни Димов.
По думите му 70 общини са въвели ограничение на осветлението. Това ще спести около 10 - 15% в зависимост от това колко време уличното осветление няма да свети.
Някои общини въвеждат непопулярни мерки като например община Стамболийски. Там кметът е съкратил персонал от администрацията.
"Това не е добър вариант, защото на общините са възложени с 8 кодекса, 133 закона и над 500 подзаконови акта различни услуги, които са над 1200 на брой. Т.е. съкращаването на персонал не е добра опция, защото това намаля качеството на предлаганите публични услуги, които общините предоставят", допълни Димов.
На всеки кмет приоритет е да запази нормалната дейност на администрацията, социалните услуги, училищата и детските градини, така че едва ли ще се стигне до там да се намали дейността на тези институции, увери кметът на Димитровград.