„Не може с лека ръка да се променя Конституцията. Но след диалог, след експертен разговор, след обществен разговор може да се промени някоя от насоките в нашата Конституция, от тези, които са подлежащи на промяна от обикновено НС.“ Това каза в интервю за БНР Филип Попов, депутат от БСП и член на правната комисия в парламента.
Запитан може ли новият Висш съдебен съвет да се избере по настоящите правила, а междувременно да се стигне до промени в Конституцията, Попов предположи, че новият ВСС ще се избира по сегашните правила.
С оттеглянето на опозицията в лицето на ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“ от новосформираната временна парламентарна комисия за промени в Конституцията събирането на квалифицирано мнозинство се затруднява. Според Попов от ГЕРБ-СДС са се опитали да водят пазарлък.
Филип Попов поясни, че от БСП за България не са подписали решението за създаването на комисията, защото искат първо да чуят защо коалиционните партньори искат създаването ѝ, както и да чуят техните предложения.
„Не подписахме, защото няма необходимото квалифицирано мнозинство. Но това не пречи да се води тази дебат.“
Не пречи дебатът да се води и в останалите парламентарни комисии, но предметът на дейност на тази комисия е специализиран, допълни той.
„Не виждам да има конституционно мнозинство в това Народно събрание. Възможно е по определена тема, по определена промяна да се постигне консенсус. Проблемът е, че част от парламентарните групи изобщо отказват да водят такъв дебат“, коментира Попов в предаването „Преди всички“.
Според Попов, ако не успеят за осъществят конституционни промени, за новите управляващи това „няма как да бъде провал, но ще е стъпка в правилната посока“ и ще отвори поне вратата за дебати.