"Украйна е много ключов етап в противопоставянето на САЩ и Русия. След Втората световна война битката е за ресурси, след това следва на битката за хорското мнение за демокрацията".
Това заяви Свилен Спасов, създател на поредицата „Власт и отговорност“.
Той припомни, че главният идеолог на промяната е Роналд Рейгън. "Успехът с промените в Полша се дължи на смяната на подхода. Не може да се спечели битка за демокрация в автократична държава, ако не се спечелят умовете на хората и не се смени културата", обясни той. И допълни, че след 2001 г. САЩ концентрират вниманието си върхи битката с тероризма и изтървават битката за умовете на хората, точно тук Русия постига голям успех.
"Създават информационно КГБ, то навлиза агресивно в подкрепата на леви и десни партии. Главната цел е изолация на средната класа", посочи Спасов. По думите му тя е основата на демокрацията.
"Трудно е да се манипулират хора от средната класа. Откакто Байдън дойде на власт, се отделя повече за битката за умовете на хората. От 2014 г. до 2022 г. Украйна направи страшно много за енергийната си независимост. Заради това не е толкова лесно да се воюва срещу тях", сподели той.
Според него властта и отговорността понякога силно се разминават. И подчерта, че и у нас все още силата на демокрацията не е толкова голяма, защото чрез манипулации се остава с грешно впечатление кой е агресорът.
"Моделите за партии, агенти и диаспори за влияние са с цел смяна на баланса между автокрация и демокрация", коментира още Спасов.