Няма военно решение на кризата в Украйна. Единственият шанс има дипломацията. България е част от усилията на международната общност за деескалация на напрежението.
Това заяви пред журналисти президентът Румен Радев.
Той призова да не се загърбват проблемите на армията ни. Президентът призна, че вече има официално потвърждение, че първите 8 изтребителя Ф-16 за бойната ни авиация ще пристигнат по-късно. Това е притеснително, посочи Румен Радев.
"Кризата Украйна-Русия създава заплаха не само за нашия регион, но и за цяла Европа.
Това е криза с глобални измерения, тъй като диалогът се води на ниво НАТО-Русия. България е част от усилията за решаване на тази криза. Не може да има военно решение, трябва да се търси решение по дипломатически път". Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти.
"Най-голямата гаранция за нашата национална сигурност е развиването на въоръжените сили и съвместимостта с нашите партньори - това означава ресурси, необходимата нормативна база, непрекъснат ангажимент на държавното ръководство към проблемите на армията", коментира още държавният глава.
"Все още морално остарялата техника е проблем. Все още има проблеми с липсата на достатъчно личен състав, въпреки предприетите стъпки за вдигане на мотивацията, за издигане на престижа на военната професия, продължава да има много незаети места. Въпреки това успехите са налице – продължава участието в редица военни учения, продължава планирането и изграждането на нови бойни способности, с поддържане на стара бойна техника", коментира Радев по отношение на състоянието на въоръжените ни сили.
Той поздрави началника на отбраната и екипа му за обективния и всеобхватен анализ какво е свършено и какво трябва да се предприеме в бъдеще относно състоянието на Българската армия.
От думите на Радев стана ясно, че има вече информация, че
ще има немалко закъснение за осемте изтребителя F-16.
"Това е тревожно за нашите въоръжени сили - поставя под изпитание не само нашия личен състав, но поставя и рискове България да загуби въздушния суверинитет, да загуби възможността да охранява сама собственото си въздушно пространство, което е въздушно пространство на НАТО. Но за това дали ще закъснеят и ако закъснеят - защо, трябва да попитате към господин Борисов и неговото правителство. Когато сключваха те договора, при какви условия и какви клаузи са сключвали този договор", посочи още държавният глава.
Състоянието на армията обсъждат президентът Румен Радев, министърът на отбраната Стефан Янев, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и висши военни.
Обсъжданията са в контекста на намеренията на България да изгради батальонна бойна група, с която да участва в подсилването на Източния фланг на НАТО заради кризата в Украйна.
Тази година се предвижда за
инвестиции в отбраната да бъдат отделени 1,7% от БВП по следните приоритети:
попълване на около 5000 вакантни длъжности в състава на БА закупуване на бойна машина за пехотата, на стойност 1.2 млрд. закупуване на контактни радари за Ф16 закупуване на два многофункционални модулни кораба за нуждите на ВМСОчаква се да бъде конкретизирано и формирането на българския батальон в рамките на отбранителните способности на източния фланг на НАТО, припомня БНТ.
В разговорите участват още министърът на отбраната Стефан Янев, народни представители, висшият команден състав на Българската армия, генерали и офицери от видовете Въоръжени сили, директори на дирекции в Щаба на отбраната и Министерството на отбраната, началници и командири на структури на пряко подчинение на министъра на отбраната.