"Продължаваме промяната" излязоха с Декларация във връзка с развитието на проекта за подробен устройствен план на местността „Борисова градина“ (план за парк и градина по чл. 62, ал. 1 от ЗУТ, Столична община, гр. София). Според тях проектната документация за подробния устройствен план на м. „Борисова градина“ все още не съответства на интересите на обществото.
Ето и текста на декларацията:
Уважаеми господин Председател,
Уважаеми Народни представители,
Ние, народните представители на Промяната от софийските избирателни райони, изразяваме силното си безпокойство по отношение на обявения от Столична община проект за Подробен устройствен план на м. „Борисова градина“, както и за цялостното развитие на парковите пространства, зелените площи и площите за отдих в града, включително игрища, градинки, междублокови пространства, детски площадки.
Правим го днес на обявената дата за заключителната част на общественото обсъждане на подробния устройствен план за “Борисова градина”, за да подкрепим усилията на гражданското общество и независимите експерти, които милеят за каузата “Борисова градина”!
На първо място, следва да припомним, че опазването на околната среда и биоразнообразието, както и стопанисването на парковете и резерватите с национално значение, е във висок обществен интерес.
Важно е и да се подчертае, че територията на „Борисова градина“ обхваща и редица единични и групови недвижими културни ценности, сред които са и резерватите на градинско-парковото изкуство. Документирани са и множество растителни и животински видове в рамките на местността, част от които са защитени.
На второ място, следва да отбележим, че териториалноустройствената защита на недвижимите културни ценности, съгласно Закона за културното наследство, следва да се осъществява с оглед опазване и устойчиво развитие на съответната ценност. Устройствените планове и специфичните правила и нормативи, които се определят към тях, следва да са насочени към насърчаване на ефективната защита, реставрацията и благоустройството на обществените пространства.
С оглед на посоченото, считаме, че изложеното в проектната документация за подробния устройствен план на м. „Борисова градина“ все още не съответства на интересите на обществото. Макар и някои от предложените действия по реставрация и облагородяване да са полезни, друга част от предвидените обекти са силно обезпокоителни. Поддържането на
парковото пространство и възстановяването по автентични данни не следва да се използва като претекст за допускане на необосновани намеси и разрешаване на ново строителство.
Изграждането на връзки за улеснен достъп до парка и на спортни атракциони не следва да се прави за сметка на лесопарковите пространства. Не следва да се допуска и изграждането на нови обекти, за нуждата от които няма ясна обосновка, има неизяснена собственост или придобита през годините при превратни условия такава. Днес съществена част от Борисова градина и едни от най-важните културни обекти на нейна територия са в ръцете на знакови фигури от тъмните години на управлението на страната ни.
Ярък пример за това са къпалнята “Мария Луиза” и Летният театър.
Знаем, че подобни проблеми има във всички квартали на града ни, където по различни причини обществените пространства и зелените площи са преплетени с частна собственост. Това е проблем във всички големи градове в страната. Решението на местните власти досега много често е било зелените пространства да се застрояват, докато градовете ни се превръщат в бетонна пустиня.
Декларираме, че ще работим по тези проблеми по законосъобразен начин, с респект към законосъобразно придобитата частна или реституирана собственост и в полза на обществения интерес.
В заключение, настояваме компетентните органи да преразгледат проекта за подробен устройствен план на м. Борисова градина, както и другите проекти за подробни устройствени планове, които ограничават съществуващите зелени площи и площи за отдих в град София.
Настояваме да бъде съставена адекватна оценка на рисковете за биологичните видове на територията на парка и стратегията за опазване на биоразнообразието да се приведе в съответствие с нея, предвиждайки механизми за тяхното управление. Наблягаме на историческото и културното значение на парка и призоваваме за недопускане на ново строителство и изграждане на съоръжения, за които не е налице доказана необходимост. Усилията на гражданското общество, което от години се бори и осветява проблемите на плановете за “Борисова градина”, заслужават своя справедлив резултат и имат нашата подкрепа!
Промяната, уважаеми колеги, не е декларация, а процес на малките стъпки. Малките стъпки, в които възвръщаме доверието, че бъдещето на градовете ни, бъдещето на “Борисовата градина”, като символ на качествената градска среда, ще е за всички, а няма да бъде изконсумирано от алчността на съмнителни субекти!
Благодаря!