Намалението на бюджета за правосъдната система е противоконституционно и на практика представлява посегателство срещу нейната независимост. Това се казва в становище, прието от пленума на Висшия съдебен съвет.
От ВСС се позовават на Конституцията на Република България, която прогласява самостоятелен бюджет на съдебната власт като условие за нейната независимост и функциониране, както и на тълкувателно решение на Конституционния съд, според което държавният бюджет трябва да осигурява средства за функциониране на установените в Конституцията държавни институции, в това число и органите на съдебната власт, и всяко отклонение от това задължение, е условие за противоконституционност.
В становището се посочва, че ВСС ще използва всички предвидени в закона възможности, за да не се допусне да бъде ограничаван от други органи в своята самостоятелност и ще продължи да отстоява независимостта на съдебната власт като гарант за законност и справедливост
Очаква се ВСС да сезира по случая Европейската комисия, Европейския парламент и други европейски институции за намаляването на бюджета на съдебната власт за 2022-ра година.
От правителството обясниха намаляването на бюджета за съдебната власт с решението да пренасочат допълнителни 20 млн. лв. към Българската академия на науките. По думите на премиера Кирил Петков това ще е от по-голяма полза за икономиката ни, а бюджета на прокуратурата е доста голям и в момента, а всички българи плащаме прекалено голяма цена, особено за нивото на правосъдие, което имаме.
Вчера главният прокурор Иван Гешев също се противопостави на намаляването на бюджета за съдебната система. Според него предвиденото намаление би представлявало недопустима намеса от страна на законодателната власт в работата на прокуратурата чрез недостиг на средства за функционирането ѝ.
Правосъдният министър Надежда Йорданова отвърна, че орязването на средствата не е наказателна акция, а става дума за нормална процедура по обсъждане за по-ефективно разходване на бюджетните средства.
"Нека да кажем ясно, бездействието на прокуратурата струва скъпо"- каза вчера Йорданова.
В становището, прието от пленума на ВСС, се казва още, че от съвета намират за недопустимо обвързването на средствата за текущи разходи на Прокуратурата с необходимостта от „спешното ѝ реформиране и преструктуриране, с оглед постигане на по-висока ефективност“.
"Същото дефинираме като „санкциониране“ на Прокуратурата с недопустими мотиви, което е не само в нарушение на основните конституционни принципи, но е и нетърпимо поставяне под условие на върховенството на закона у нас. " - посочват от ВСС.
От пленума на Висшия съдебен съвет призовават да се преустановят целенасочените опити за политическо влияние върху ВСС и съдебната власт, като всеки конституционно определен орган изпълнява задълженията си в рамките на своите компетентности.