В момента президентът се чувства достатъчно свободен, за да си позволи да покаже автономия от управляващите. В определени процеси, свързани с демокрацията, се забелязва късо съединение.
Хората виждат липса на реализация на обещания. Управляващите дойдоха с много гръмко обещание за финансово подобряване. Всички реформи отиват в едно неясно бъдеще и негативите почват да се трупат. От тези негативи президентът трябва да се освободи. Това е причината президентът да се отдръпва. Търси се решение как да се запълни политическата ниша при срив на това правителство.
Това заяви проф. Антоанета Христова в студиото на сутрешния блок на БНТ.
Според Андрей Райчев в основата на напрежението е проблемът с кадрите и по-конкретно смяната на шефа на “Булгаргаз”.
По въпроса за политиката по икономическата криза и възможността на управляващите да я овладеят каза: “Ще успеят да направят това хората да не почувстват тази криза”.
Относно ролята на президента Радев и неговото влияние в конструкцията на управляващата коалиция коментира: “Той не е архитект, той е създател на тези момчета. Коалицията ги държи все още това да не дойде Бойко Борисов. Те влязоха в корупционния дискурс, в който България влезе още 90-те години. Реформата се заменя с репресия. Българският народ е кръвожаден, той иска да види репресия. Тяхната реформа няма да проличи в това дали бият Борисов, а дали реагират на собствената си корупция”.
Неговото мнение е, че страната ни влиза в плато: “Електоратите не се изменят. Гледаме второ действие на театъра”.
Според проф. Христова през последните две седмици се засилва поляризирането на комуникацията. По думите ѝ качествения анализ показва, че управляващите имат проблеми с усещането за забавяне на реформите: “Не виждаме неравенствата да се стопяват от този бюджет. В най-слаба позиция ще бъде БСП. Би трябвало тя да води тези леви политики, а ние не го виждаме”.
Райчев беше категоричен, че не може да се говори за нестабилност в правителството, защото няма напрежение в коалицията: “Не само не виждам разпад, а виждам даже укрепване”.