"Не осъзнахме, че българският външнополитически интерес и неговата реализация минават през използването на инструменти като съюзите, в които България е член - НАТО и ЕС. Ние се правим, че Русия не е източник на несигурност в нашия регион. България трябва да е активна част от дебата как да излезем от тази криза".
Това заяви политологът Христо Панчугов пред Bulgaria ON AIR.
Панчугов посочи, че за момента не изглежда да има пропукване в коалицията.
"Виждаме решението от днес /б.р. вчера/, което е свързано с възможност за отпадане на "зеления сертификат" в България. Това е тема, която е от изключително значение за коалиционните партньори. Въпросът е дали е взето под натиск това решение, тъй като критериите, които премиерът постави, не са налични. Все по-важен е въпросът дали има ясна платформа, върху която дебатите са се обединили, или ще имаме извиване на ръце", обясни той пред Bulgaria ON AIR.
Панчугов коментира и казуса с АЕЦ "Белене".
"Ярката защита на президента Румен Радев за този проекти - АЕЦ "Белене", както и критиката, която се отправя към правителството по повод отхвърлянето му, са притеснителни. Въпросът е чии са интересите, които стоят зад прокарването на една подобна линия. Очакването на Радев за бързи резултати в сектор "Енергетика", при положение, че от години се отлагат важни решения там, е трогателно", смята политологът.
Управляващата коалиция трябва да намери веднага истински каква е крайната цел на този бюджет и каква политика ще се води през него, заяви Панчугов. И добави, че ако това бъде свършено, сътресенията ще бъдат доста по-малки.
"Ако се стигне до открит сблъсък между президента и премиера, няма начин президентът да излезе победител в тази битка. Това, което не мога да си обясня, е защо този премиер е толкова толерантен към критиките на Радев към правителството. Разделителните линии стават все повече и повече", завърши той.