"С интерес очаквам да видя какви материали ще ни изпратят в предложението. Но няма как да не ме впечатли насочването на фокуса към това какво решение трябва да вземе ВСС и това, че то ще бъде тест. Мен ме притеснява, че някой предварително е решил какво е правилното решение. Ние трябва да подходим обективно. Не можем предварително да сме натоварени с решение, което да вземем".
Така коментира членът на ВСС Евгени Иванов пред Bulgaria ON AIR. изпратеното писмо от Върховният административен съд до Висшия съдебен съвет, с което му дава указания да вземе решение по искането на правосъдния министър от лятото на 2021 г. за предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор.
Според Иванов е странно преди още искането да е постъпило във ВСС да се дават оценки, присъди и да се казва кой е виновен и кой - не.
"Нека оставим органите да си свършат работата спокойно и обективно. Нека видим какви са доказателствата. Усеща се натиск по всички направления. Включително такъв личи и от изказванията за очакванията и това какво ще се случи с ВСС, ако не бъде взето правилното решение. Даже се чуха думи, че този състав ще бъде унищожен", коментира Иванов.
Той припомни, че ако този състав бъде предсрочно освободен, ще трябва да бъде назначен друг, а дотогава съдебната система може да остане на самотек. Членът от Прокурорската колегия на ВСС коментира и намаляването на бюджета на кадровия орган с 20 млн. лв., които се прехвърлят към БАН.
"Конституцията е категорична - за да се осигури независимата работа на съдебната система, трябва да съществува независим бюджет на съдебната власт. КС има 4-5 решения в тази посока. Това решение беше по-скоро показно. Да се демонстрира, че може да бъде направено. Орязването на тези 20 млн. лв. ще затрудни работата на съдебната система - от нормалните режийни разходи, консумативи, експертизи", категоричен беше Иванов.
Магистратът заяви, че заради липса на пари МВР не извършва важни експертизи и те оставят на бюджета на прокуратурата.
"МВР няма пари, затова прокуратурата ги възлага. Ако и тя няма пари, правосъдието блокира. Нали всички искат бързо и качествено правосъдие - то струва пари. Ето защо сезираме европейските институции за намаляването на бюджета", каза още членът на ВСС.
Той коментира и закриването на спецправосъдието. Определи делата, които са водени в спецсъда до този момент като потенциално "умрели".