„През последните 48 часа си задавам два въпроса. Първият е доколко са компетентни юристите в МВР? И вторият – колко компетентни са онези хора, които се занимават с имиджа на правителството? И отговорите не са много радостни. И с колеги, и със студенти си говорим, че са очаквали повече компетентност и са разочаровани”.
Това заяви доцент Наталия Киселова, преподавател по Конституционно право в Софийския университет, в предаването "Офанзива с Любо Огнянов" по NOVA NEWS.
"Ако обвинението им е в качеството им на длъжностни лица – да, трябва да има следовател при провеждането на разследване", посочи тя в отговор на въпроса има ли спор дали следовател трябва да провежда разследването на лица, които са били членове на Министерски съвет.
„Ако трябва да бъдем обективни – първо МВР влезе без белезници. Имаме едно уважително, не унизително отношение към хора, които са свидетели и евентуално ще станат обвиняеми. Няма насочено оръжие. МВР от тази гледна точка си е научило урока. Но това не е достатъчно – трябва да има достатъчно данни, за да могат да убедят прокуратурата.
Според нея провеждане на разследване по ”неотложност” е въпрос на преценка. „Ако внимателно четем НПК – става дума за прикриване на следи, загуба на следи или нещо, което не може да се повтори и е уникално. Оттук и въпросът дали всички тези действия са неповторими. Сигурно е възможно да бъдат повторени и обискът, и огледа. Или е въпрос на тактика на полицията в разследването”, посочи Киселова.
Тя коментира и твърдението на Борисов вече е бил викан в ГДНП по точно такива обвинения през декември по твърдения на Васил Божков. „Става дума за обвинения или подобни въпроси? От прокуратурата ли се знае, че е образувано и досъдебно производство по твърденията на г-н Божков? Защото, ако е образувано – това ще бъде част от процесуално-следствените действия в едно вече образувано производство. А в другия случай – ще е основание да се образува самостоятелно производство”, подчерта тя.