Рискът за сигурността на България е тежкото разделение в българското общество, смята заместник-председателят на Народното събрание и заместник-председател на БСП Кристиан Вигенин, цитиран от пресцентъра на партията.
При всички случаи големият въпрос пред нас е как България реагира на конфликта в Украйна, посочи той. Аз смятам, че и с активната роля на БСП, и отчитайки спецификата на България и обществените настроения, заемаме една логична позиция в случая, каза Вигенин. Да – хуманитарна помощ, да - всякакво възможно друго съдействие, максимално най-добър прием на бежанците от войната, но без изпращане на оръжия и боеприпаси, заяви Вигенин в ефира на Дарик радио.
В предаването "Седмицата" той обясни, че можем да направим повече от гледна точка на хуманитарната помощ и по-конкретно - изпращането на лекарства и храни. "България е част от Европейския съюз и НАТО, но нека се опитаме да бъдем страната, която се фокусира върху спасяването на човешки животи, не върху отнемането им", допълни той.
По думите му неучастието на България към страните, които предоставят военна помощ на Украйна не трябва да се възприема като страх. "Ние участваме във всичко останало, което се прави, но има някакви граници, които са обществено неприемливи. Тази граница е както за обществото, така и червена линия за БСП като част от управлението", категоричен бе Вигенин.
Според него някои партии политиканстват и се опитват да използват страховете на хората, за да трупат политически дивиденти, това не бива да се случва. БСП действа умерено, спокойно, ефективно и се опитваме да държим тази линия, която в някаква степен да държи българското общество единно, каза още зам.-председателят на БСП.
"Неведнъж съм казвал, че големият риск за сигурността на България не е толкова външната военна заплаха, а тежкото разделение в българското общество", посочи Кристиан Вигенин.
„Как да наречем нещо, което е свързано с пълномащабна военна операция на територията на цялата страна, в която чужди войски навлизат? Какво е това, освен война“, заяви Вигенин във връзка с обществената дискусия по този въпрос като допълни, че от тази гледна точка в БСП не е имало колебания как това да бъде наречено. "Не е въпросът как ще го наречем, въпросът е какво е то, и че не може в 21-и век да си решаваме проблемите с подобен тип войни", категоричен бе зам.-председателят на Народното събрание, цитиран от пресцентъра на БСП.
Премиерът Петков след срещата с Остин: Не сме говорили за военна подкрепа за Украйна
По повод предложението на Корнелия Нинова за въвеждане на форсмажор във връзка с войната Кристиан Вигенин коментира, че част от хората в момента не виждат тази нужда, но му се струва, че много скоро ще сме в положение, в което ще се питат защо не са послушали Нинова, когато го е предлагала.
Той обясни, че от една страна заради войната са нарушени доставките на фирмите ни. Ще се окаже, че много голяма част от фирмите ни няма да могат да изпълнят своите ангажимент, може да им се наложи да регистрират загуби и санкции. Това, което Нинова се опитва да направи, е да се облекчи този процес. Това е едно предложение на икономическия министър, то е далновидно, гледа малко по-напред от ситуацията в момента, обясни Кристиан Вигенин.
Във връзка с арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, той заяви, че когато се тръгва към такава стъпка, трябва да си сигурен, че тя ще получи развитие. "Видно прокуратурата блокира този процес, надявам се да не е изцяло с политически мотиви. Това не бива да ни учудва, защото за нас главният прокурор винаги е бил там, за да пази предишната власт, а не, за да я разследва. Който е прегрешил, трябва да си плати за това, не трябва да има чадъри", категоричен е Кристиан Вигенин.