През декември 2018 г. хаштагът #дабъдебаня възниква като израз на гражданския копнеж да се възвърне изначалната функция на Централна минерална баня в София. Три години преди това е създадена Фейсбук страницата "Термално-Нормално", която започва да работи като социална медия, бореща се софийските стари бани да бъдат възстановени като термални центрове.
На 14 декември 2018 г. граждани организират флашмоб в Регионален исторически музей, който понастоящем се помещава в южното крило на сградата на Централна минерална баня. Купуват си билети за музея, влизат като туристи и вътре се преобличат в бели халати. Снимат клип на флашмоба и го разпространяват сред медиите. Следват серия от акции, публикации във Фейсбук страницата на "Термално-Нормално" и все по-голям интерес от страна на медиите към тази гражданска инициатива, а софийските бани стават тема в предизборната реторика на политическите партии на местно ниво.
През юли 2020 г. Общинско предприятие "Софияплан" провежда Отворена покана за разработване на концепции за развитие на тънещото в разруха североизточно крило на Централна минерална баня. Всички участвали в Поканата екипи предлагат в концепциите си функция "баня". Класирани са три екипа (подробна информация за процедурата на сайта на ОП "Софияплан"). На 16.04.2021 г. в Столичен общински съвет е внесен Доклад за североизточното крило на Централна минерална баня, изготвен на базата на предложените от екипите три концепции. Докладът е отложен и до ден днешен няма развитие по казуса, а Столична община мълчи.
През април 2021 г., поради съмнения за корупция и в следствие на гражданския натиск, със съдействието на Антикорупционен фонд България, се стига до спиране на Обществена поръчка за превръщането на минерална баня "Овча купел" в Център за върхови постижения. Уволнен е Тодор Чобанов - заместник-кмет по "Култура, образование, спорт и туризъм" в Столична община.
Тази гражданска енергия естествено прелива в учредяване на сдружение.
На 25.03.2022 г. в Регистъра на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване
на обществено-полезна дейност е вписана Българска асоциация за термално наследство(БАТН).
Ето и някои от акцентите в дейността на организацията:
Фокус върху развитието на българските термални ресурси, възстановяването на тънещите в разруха термални центрове (бани и санаториуми) и осигуряване на Широк обществен достъп до тях.
БАТН разглежда термалното наследство в България като част от културното наследство и като съвкупност от две неделими части - ресурс от минерална вода и създадения за него сграден фонд.
БАТН си взаимодейства активно с всички държавни институции, които носят отговорност за състоянието на българското термално наследство и имат връзка с него - Министерство на околната среда и водите (МОСВ), Министерство на
здравеопазването и "СБР-НК"ЕАД, Министерство на културата и НИНКН, Министерство на туризма, общини.
БАТН поддържа постоянен контакт с гражданите и работи заедно с тях за осигуряване правото им да ползват минералната вода за здравна превенция, рехабилитация, лечение и релакс.
БАТН работи за развитие на термалните центрове в добрата българска традиция-като социални средища и места със специфични културни и здравни практики.
Според БАТН термалното наследство включва в едно миналото, настоящето и бъдещето, защото то идва от миналото, ползва се в настоящето и следва да се съхрани за бъдещето.